logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: مطالب زیبا با آیات (تعداد مشاهده:144651)    ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:101240)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:93425)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:78645)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: تدبر و فهم سوره زمر: دين خالص: يعني پرستش و عبوديت فقط براي خدا. بيان مصاديقي از شرك    تاريخچه و عوامل جعل حديث: نمونه هایی از روایات جعلی،آیا جعل حدیث تمام شده یا ادامه دارد؟    ايا كشف جديد باستان شناسان مبني بر ویرانی شهر قوم لوط با انفجار شهاب‌سنگ،مطابق قران است؟    پديده ارجاع به كتب خيالي و ساختگي :       آخرین رویداد تالار: ]تخفیف بي‌نظير فروش کتاب "باورها و رفتارهای قرآنی" بمناسبت ميلاد مبارك پيامبر گرامي اسلام      

توجه

Icon
Error

farhang Offline
#1 ارسال شده : 1398/06/26 07:44:18 ق.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 707
Iran (Islamic Republic Of)

43 تشکر دریافتی در 28 ارسال

تدبر در سوره هاي مرحله پنجم نزول:مشخصات كلي مرحله پنجم چيست؟ كلمات و مفاهيم پرتكرار مرحله نزول 5 چيست؟

مروری بر درس و محور سوره های مرحله پنجم

1-درس سوره صاد:قرآن و انذارها و اخبارهای محمدص،وحی خدا و مایه پند و تذکر است.اما کافران و منکران عذاب اخروی با خودمحوری و خودبرترپنداری، با قران و رسول اعلام مخالفت و اتهام زنی می کنند. اینها بزودی در هم شکسته و در اخرت نیز همچون ابلیس متکبرو پیروانش در عذاب جهنمی خواهند بود.ای پیامبر ضمن صبر، با الهام از برگزیدگان خدامحور و توکل و توجه مستمر به خدا،از تاییدات و هدایتهای خداوند بهره مند بمان.

2-درس سوره صافات:تبیین تفاوت جایگاه مصدقین و منکران رسولان الهی:رسولان خدا و پیروانشان علاوه بر دریافت نصرتهای مختلف الهی در دنیا،در اخرت در بهشت متنعم خواهند بود اما منکران وحی،معاد و توحید که به اتهام زنی،تمسخر و مخالفت با رسولان پرداخته بر آیین باطل خود باقی می مانند،عذاب جهنمی در انتظارشان خواهد بود.

3-درس سوره بروج:وعده خداوند برای عذاب اخروی آزاردهندگان اهل ایمان ،رستگاری اهل ایمان و هلاکت و شکست مقابله کنندگان با ایات و رسولان الهی قطعی است چرا که او فرمانروای اسمانها و زمین، محاط بر همه چیز و محقق کننده اراده خود میباشد.

4-درس سوره قمر:مکذبان قیامت بجای پند گرفتن از هشدارها وعذاب اقوام مکذب قبل که ماجرای انها در قران ذکر شده، و توجه به قدرت خدا در تحقق هر امری ازجمله عذاب دنیوی و اخروی آنها،به مخالفت خود ادامه داده و نشانه و معجزه طلب می کنند اما اینها از هر نشانه ای روی گردانند. ای پیامبر به انها اهمیت نده.

5-درس سوره ذاريات :وعده خدا بر جزای اخروی قطعی است و منکران آن، طعم عذاب را خواهند چشید. باعبرت از هلاکت اقوام سرکش قبل و سایر آیات آفرینش و پذیرش انذارهاي رسول الله، بسوي خدا برگردید

6-درس سوره رحمان: خدای رحمان خالق هستی و عطاکننده نعمات بیشماربه انس و جن، قران و میزان را نیز وضع کرد.در قیامت ، به حساب همه شما با معیارها و موازین خدا رسیدگی میشود یا در جهنم عذاب خواهید شد و یا در جنات دلپذیر متنعم خواهید بود.پس به پاس این همه احسان خدا،موازین و معیارهای او را مراعات نمایید.

7-درس سوره طه:نجات و رستگاری در پذیرش هدایت الهی و سپس استواری در این مسیر و متاثر نشدن از القائات شیطانی است. قران مایه تذکر و هدایت اهل خشیت است وکسانی که از ان اعراض کنند نیز عذاب شدید اخروی خواهند داشت.ای پیامبر با توجه به سنت خدا که حمایت از رسولان و شکست دشمنان انان است،بی توجه به حرفها و بهانه ها و امکانات مادی مخالفان ویا استعانت از صبر و تسبیح خدا،به کارخود ادامه بده .

8-درس سوره مریم:ای پیامبر تدبیر و نعمت بخشی خاص خدا به انبیا و هدایت شدگان برگزیده اش بمنظور تداوم نسل انها و طریق هدایت خدا یک سنت الهی است که تابع امر خدا ومنوط به شکیبایی در مسیر عبادت و خضوع در برابر ایات اوست.با این قران به متقین بشارت بده و کافران و روبرگردانندگان از ایات که با عقاید و رفتارهای باطل در گمراهی هستند،را نیز از عذاب دنیوی و اخروی انذار کن.

9-درس سوره کوثر:ای پیامبر علیرغم ارزوی کینه ورزان مبنی بر ابترماندن رسالتت،ما به تو کوثر دادیم که پیامت راتداوم میبخشد.پس با نماز و قربانی شکرگزار این نعمت باش.


محورهای تکرار شده در سوره های مرحله پنجم:

1-تداوم مخالفتهای مخالفان پیامبر و منکران عذاب از طریق اتهام زنی به قران و پیامبر و تمسخر و آزار مومنان و انذار قران از عذاب با توجه به سرنوشت مخالفان رسولان قبلی (سوره های صاد صافات بروج قمر ذاریات طه مریم)
2-حمایت و تثبیت پیامبر و مومنان با بیان سنت خدا در نعمت بخشی و نصرتهای خدا به رسولان قبل (سوره های صاد صافات طه مریم کوثر)
3-توصیه پیامبر به صبر و تسبیح خدا و بی توجهی به مخالفان (سوره های صاد صافات قمر ذاریات طه )

نکات و موضوعاتی که برای نخستین بار در این مرحله بیان شده است:

-اولین کاربرد لفظ نذیر مبین برای پیامبر که نشانه فراگیر شدن دعوت و شناخته شدن ایشان برای مردم مکه بوده است
-اولین بیان از صف ارایی جدی مخالفان در برابر رسول الله و منع مردم از گرویدن به پیامبر و بیان گفتگوی پیروان و رهبران در قیامت که خودتان گمراه بودید
-اولین وعده صریح نصرت رسولان(انهم لهم المنصورون) ان جندنا لهم الغالبون و کاربرد زیاد افعال وهبنا نجینا نصرنا کشفنا استجبنا مننا انجینا اتینا غفرنا سخرنا فتنا هدینا بشرنا
-.بیان اولین استکبار در برابر توحید برای مشرکین مکه( اذاقیل لهم لااله الا الله یستکبرون )و بیان داستان بت شکنی ابراهیم نیز در این مرحله است.
-اولین استعمال ابلیس و جن و اینکه جنیان هم مانند انسانها مکلفند.
-اولین دستور خدا به پیامبر برای امر پیروان به نماز
-کاربرد اولین فعل اقم الصلاه برای حضرت موسی.
-اولین کاربرد کلمه زکاه و اولین کاربرد توام صلاه و زکوه
-اولین اشاره به داستان ادم و حوا و اغوای انها توسط شیطان و هبوط انها به زمین
-اولین استعمال فعل استغفر و نیز صفت غفار برای خداوند و نیز تنها استعمال فعل غفرنا
-اولین دستور به تدبر در آیات قران و اسان کردن قران (یسرنا القران للذکر)( یسرناه بلسانک)
- شروع بهانه های مشرکان برای اوردن معجزات دیگر توسط پیامبر،

کلمات و مفاهیم پرتکرار:
- تمرکز بر توحید و یگانگی خدا و لزوم بندگی و پرستش انحصاری خداوند،بیش از مراحل قبلی است.کلمات عبد،تعبدون، یعبدون،اعبدوا در 4 مرحله قبل مجموعا 10 بار و در این مرحله 19 بار ،کلمه عباد در مراحل قبلی 3بار و در این مرحله 17 بار استفاده شده است
-تکرار خواست منکران عذاب و مخالفان برای تعجیل در عذاب موعود
-تکرار زیاد کلمه محسن

مشخصات کلی مرحله پنجم:فراگیر شدن دعوت و شناخته شدن پیامبر در مکه (نذیر مبین) ،
ادامه احتجاج و انذارهای مرحله قبل در زمینه معاد و توحید ،تمرکز بیشتر بر انحصار بندگی و پرستش به خداوند،
شکل گیری گروهی از اهل ایمان ، اضافه شدن وظیفه بشارت بر انذار،
افزایش مخالفتهای مخالفان پیامبر و منکران عذاب از طریق اتهام زنی به قران و پیامبر ،تمسخر و آزار مومنان ،منع دیگران از ایمان و درخواست تعجیل در عذاب وعده داده شده قران با هدف استبعاد و تمسخر، شروع بهانه های مشرکان برای اوردن معجزات دیگر توسط پیامبر،
انذار قران،مخالفان را از عذاب با توجه به سرنوشت مخالفان رسولان قبلی ، حمایت و تثبیت پیامبر و مومنان با بیان سنت خدا در نعمت بخشی و نصرتهای خدا به رسولان قبل ،توصیه پیامبر به صبر و تسبیح خدا و بی توجهی به مخالفان


كلمات كليدي: مراحل نزول نذير مبين بشارت عبادت نصرت

ویرایش بوسیله کاربر 1398/06/27 11:11:05 ق.ظ  | دلیل ویرایش: edit

فایلهای الصاق شده :
سوره هاي مرحله پنجم.pdf (980kb) تعداد دانلود 0 بار.
مشخصات مرحله پنجم.pdf (119kb) تعداد دانلود 0 بار.

شما نمی توانید ضمائم را ببینید/دریافت کنید. ثبت نام کنید.
سیدکاظم فرهنگ
farhang Offline
#2 ارسال شده : 1398/07/15 08:20:58 ق.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 707
Iran (Islamic Republic Of)

43 تشکر دریافتی در 28 ارسال
چگونه مشخصات و توصيفات عمومي يك مرحله نزول را تعيين كنيم؟

با سلام

پيرو سئوال وستان

براي جمع بندي سوره هاي يك مرحله و اينكه مشخصات عمده ي اين مرحله چه بوده است،ميتوان مراحل زير را انجام داد:

1-مطالعه و زير هم نوشتن درس تمام سوره هاي دوره

2-مطالعه يادداشتها و عصاره فرازها

3-مطالعه كلمات كليدي و ثبت كلمات مهم تر كليدي دوره

4-مطالعه مجدد تمام سور هاي دوره
سیدکاظم فرهنگ
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest (2)
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2021, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.124 ثانیه ایجاد شد.