logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: مطالب زیبا با آیات (تعداد مشاهده:163454)    ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:126108)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:113296)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:86218)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: ترجمه تدبر و فهم سوره رعد    معنای الله‌اكبر چيست؟ خدا از چه چيزي بزرگتر است؟    سعادت دنيا واخرت را با هم از خدا بخواهيد    ايا دين، بهتان زدن به مخالفان را مجاز كرده است؟ ايا حديث باهتوهم صحيح است؟             

توجه

Icon
Error

عنوان جدید ارسال پاسخ
ali Offline
#1 ارسال شده : 1400/07/04 12:48:07 ق.ظ
نقل قول
ali

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, Administrators, member
تاریخ عضویت: 1390/03/24
ارسالها: 1,600

تشکرها: 4 بار
29 تشکر دریافتی در 29 ارسال

آیا بین این عبارات قرآنی: "اهل الکتاب"، "الذین اوتوا الکتاب"، "الذین اوتوا نصیبا من الکتاب" و"الذین اوتوا الکتاب من قبلکم" فرق معناداری وجود دارد؟ آیا این عبارات برای وصف درجات ایمانی متفاوت پیروان ادیان آسمانی قبل از اسلام به کار برده شده است؟

اهمیت عبارت "من قبل" که به اهل کتاب وصل شده در چیست؟ آیا منظور این است که که کسانی که قبل از اسلام به آنها کتاب آسمانی داده شده است با نسل هایی که بعد از نزول قرآن آمده اند و به کتابهای آسمانی غیر قرآن گرویده اند فرق دارند؟

به طور مثال به این آیه توجه کنید که دو عبارت الذین اوتوالکتاب و الذین اوتوا لکتاب من قبلکم در یک آیه به کار برده شده است.

الْيَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ وَطَعَامُ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ حِلٌّ لَّكُمْ وَطَعَامُكُمْ حِلُّ لَّهُمْ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَلاَ مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ وَمَن يَكْفُرْ بِالإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ
گویا شرط حلیت طعام در این آیه انتساب آن به اوتوا الکتاب است به گونه ای مطلق و در همه ی زمانها، اما در بحث ازدواج حلیت ازدواج مطلق نیست و فقط آن دسته ای را شامل میشود که قبل از مسلمانان به آنها کتاب آسمانی داده شده است.

سئوال مطرح شده توسط اقاي امامي زاده در گروه تقرب واتساپ

كلمات كليدي: كتاب اهل‌كتاب يهود مسيح اوتواالكتاب

ویرایش بوسیله کاربر 1402/06/24 12:07:54 ق.ظ  | دلیل ویرایش: edit

Guest
#2 ارسال شده : 1400/07/08 09:09:33 ق.ظ
Guest

رتبه: Guest

گروه ها: Guests
تاریخ عضویت: 1391/10/20
ارسالها: 775

17 تشکر دریافتی در 16 ارسال


"اوتوا الكتاب" اعم است از اهل كتاب و كتابيين زيرا ايندو تعبير اخص است از تعبير نخستين كه

اهل كتاب احياناً نمايانگر اهليت آنان است و كتابيين نيز شايد بگونه اى آشكارتر اهليت را گوئى محكمتر دانسته

ولى "اوتوا الكتاب" كسانى هستند كه به آنها كتاب وحيانى داده شده است و در زمره دارندگان كتاب آسمانى هستند چه اهليت از خود نشان دهند يا نه، و چه اين اهليت بعنوان كتابى مماس باشد و يا نه،
ليكن "اوتوا الكتاب" از هر دو اعم است كه اكثراً هم افكار شرك آميز تثليث يا تثنيه يا توحيد الوهيت در مسيح را دارند و كمى از آنان داراى توحيد واقعى مى باشند و كلمه اوتوا الكتاب هر چهار دسته را در بر دارد.

تفسیر فرقان سوره مائده"ورثوا اللكتاب" با "اوتو اللكتاب" و "اهل اللكتاب" فرقِ دارد
كه «ورثوا» تكليفى مماس است كه همواره نزول كتاب وحيانى در زمانشان برايشان حضور داشته، و در عين حال تخلفاتى كلى كرده اند،
ولى "اوتو اللكتاب" اعم از اينانند كه مكلف به كتاب وحيانى بوده و مى باشند،

سپس "اهل الكتاب" در بعدى وسيعتر اعم از "ورثو الكتاب" است،

و بالاخره هر سه جمله كل يهوديان و نصرانيان را با مراتبى چند شامل است.


تفسیر فرقان سوره اعراف

farhang Offline
#3 ارسال شده : 1402/06/24 12:06:57 ق.ظ
نقل قول
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 852
Iran (Islamic Republic Of)

46 تشکر دریافتی در 28 ارسال

منظور از الذین هادوا چیست؟ ایا یهود،هدایت یافته است؟


نساء:160
فَبِظُلْمٍ مِّنَ الَّذِينَ هَادُوا حَرَّمْنَا عَلَيْهِمْ طَيِّبَاتٍ أُحِلَّتْ لَهُمْ وَبِصَدِّهِمْ عَن سَبِيلِ اللَّهِ كَثِيرًا
پس به سزاي ستمي كه از يهوديان [نسبت به خودي و بيگانه] سر زد 343 و [نيز] به سبب بازداشتن فراوان‌شان از راه خدا [با سلب آزادي مردم در دين]، طيباتي 345 [=غذاهاي دلپسندي] را كه بر آنها حلال بود، حرام كرديم.

______________
343- «هَادُوا»، از ريشة «هَود» (توبه و بازگشت به حق)، به كساني از قوم موسي گفته مي‌شود كه پس از گوساله‌پرستي استغفار كردند و با اعلام «إِنَّا هُدْنَا إِلَيْكَ» (اعراف 156 (7:156) ) به خداپرستي بازگشتند. اين كلمه با هدايت كه از ريشة «هَدَيَ» مي‌باشد تفاوت دارد.
جالب اينكه در قرآن 10 بار جملة «الذين هادوا» آمده كه دلالت بر «عمل مثبت» آنها مي‌كند و تنها يك بار لفظ «يهودي» آمده است (آن هم از زبان يهوديان) كه بر «هويت تاريخي» آنها اشاره مي‌كند (آل‌عمران 67 (3:67) ). كلمة «يهود» در كنار نصاري 2 بار در قرآن آمده است كه آن نيز جنبة هويتي دارد. اما در مورد مسلمانان، قرآن 89 بار جملة «يا ايها الذين امنوا» را تكرار كرده كه ناظر به «ايمان آوردن» آنهاست، و تنها يك بار «ايها المؤمنون» آمده كه آن هم از بُعد منفي و دعوت به توبه است (نور 31 (24:31) ). درضمن جملة «يا ايهاالمسلون» هم اصلا در قرآن نيامده است. به اين ترتيب به نظر مي‌رسد ترجمة «اي يهوديان» براي «يا ايها الذين هادوا»، و «اي مؤمنين» براي «يا ايها الذين آمنوا» منتقل كنندة همة بار معنائي خطاب نمي‌باشد.

نكتة ديگر اين كه قرآن قوم عيسي(ع) را نيز به خاطر عمل ممتاز حواريون كه پيامبر خود را در راه خدا نصرت دادند (آل‌عمران 52 (3:52) و صف 14 (61:14) )، «نصاري» (14 بار)، يا «نصراني» (يك بار) ناميده، و حتي يك بار هم عنوان «مسيحي» را، كه جنبة شخصي دارد، به كار نبرده است! و شگفت آن كه مستشرقين اروپايي به همين عادت مسلمانان را «محمدي» مي‌ناميدند!
ذكر اين مطلب نيز حائز اهميت مي‌باشد كه قرآن فقط يهوديان و مسلمانان را مخاطب «يا ايها الذين هادوا/ آمنوا» قرار داده است، زيرا قوم موسي(ع) از گوساله پرستي توبه كردند و قوم محمد(ص) از بُت‌پرستي. اما حواريون عيسي(ع) قبلا به آئين موسي بودند كه به ياري پيامبر بعدي برخاستند. شايد دليل آنكه «يا ايها النصاري» در قرآن نيامده است، محدود بودن باورمندان به همان حواريوني بوده باشد كه او را نصرت دادند، و مي‌دانيم مسيحيت در دوران پس از آن پيامبر شكل گرفت و نام نصاري را ظاهراً خودشان برگزيدند. مائده 14 (5:14) - وَمِنَ الَّذِينَ قَالُوا إِنَّا نَصَارَى أَخَذْنَا مِيثَاقَهُمْ...

سیدکاظم فرهنگ
پاسخ سریع نمایش بخش پاسخ سریع
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest (2)
عنوان جدید ارسال پاسخ
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن می باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن می باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2023, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.090 ثانیه ایجاد شد.