آپارات اينستاگرام لينكداين
logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: مطالب زیبا با آیات (تعداد مشاهده:99695)    ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:88767)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:76310)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:68694)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: منظور از دو بار میراندن و زنده کردن در آیه 11 سوره غافر چیست؟ ایا به مرگ برزخی اشاره دارد یا رجعت؟    آيا پدر بدليل قتل فرزند قصاص نميشود؟ بررسي مستندات و دلايل استثناي پدر از حكم قصاص    مشخصات و مشترکات سوره های مرحله ششم نزول چیست؟تشدید مخالفتهای مشرکان و متقابلا افزایش حمایت از قرآن    مصداق و علت برتری و فضیلت بنی اسراییل بر عالمین چه بود؟             

توجه

Icon
Error

kabir Offline
#1 ارسال شده : 1398/04/31 03:25:13 ب.ظ
kabir

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member
تاریخ عضویت: 1390/11/17
ارسالها: 216

5 تشکر دریافتی در 4 ارسال
اهميت و سابقه كلمه سلام در تحيت هنگام ورود بر يكديگر


مدتي است كه شاهديم برخي از آشنايان و دوستان و اقوام ،بجاي استفاده از لفظ سلام(بدليل عربي پنداشتن ان)،كلمه درود را بكار ميبرند.

آيا سلام لغتي عربي است؟


در سوره ذاريات كه داستان ملاقات فرشتگان مامور خدا با حضرت ابراهيم(كه عرب هم نبودند) بيان شده و ان فرشتگان،مژده تولد حضرت اسحاق و خبر عذاب قوم لوط را دادند

در ايه 25 نحوه مواجهه آنها با كلمه سلام ذكر شده است.

هَلْ أَتَاكَ حَدِيثُ ضَيْفِ إِبْرَاهِيمَ الْمُكْرَمِينَ {24}
آیا خبر مهمانان ارجمند ابراهیم به تو رسید؟

إِذْ دَخَلُوا عَلَيْهِ فَقَالُوا سَلَامًا قَالَ سَلَامٌ قَوْمٌ مُّنكَرُونَ {25}
چون بر او درآمدند پس سلام گفتند. گفت: «سلام ، مردمی ناشناسید.»


كلمات كليدي: سلام درود عرب تحيت ورود

ویرایش بوسیله کاربر 1398/06/03 09:00:26 ق.ظ  | دلیل ویرایش: edit

ali Offline
#2 ارسال شده : 1398/05/01 07:10:50 ق.ظ
ali

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, member
تاریخ عضویت: 1390/03/24
ارسالها: 685

تشکرها: 4 بار
13 تشکر دریافتی در 13 ارسال
چرا در هنگام ملاقات با يكديگر از سلام استفاده مي كنيم؟ آيا سلام،مخصوص اعراب جاهلي بوده است؟

علامه طباطبايي در تفسير سوره نسا چنين گفته است:

"👈خداى سبحان در داستانهاى ابراهيم سلام را مكرر حكايت مى كندو اين خالى از شهادت بر اين معنا نيست كه اين كلمه كه در بين عرب جاهليت مستعمل بوده ، از بقاياى دين حنيف ابراهيم بوده ، نظير حج و امثال آن كه قبل از اسلام معمول آنان بوده ،

توجه بفرمائيد:( قال سلام عليك ساستغفر لك ربى )، در اين جمله از ابراهيم (عليه السلام ) حكايت كرده كه در گفتگو با پدرش گفت : سلام عليك به زودى من از پروردگارم برايت طلب مغفرت مى كنم )) و نيز فرموده :( و لقد جاءت رسلنا ابراهيم بالبشرى قالوا سلاما قال سلام ) و اين قضيه در چند جاى قرآن كريم آمده .

و بطورى كه از آيات كريمه قرآن استفاده مى شود خداى تعالى كلمه سلام را تحيت خودش قرار داده است ، به آيات زير توجه فرمائيد:( سلام على نوح فى العالمين )، ( سلام على ابراهيم )، ( سلام على موسى و هرون )،( سلام على آل ياسين ) (سلام على المرسلين ).

و صريحا فرموده كه سلام تحيت ملائكه است
، توجه بفرمائيد:(الذين تتوفاهم الملائكه طيبين يقولون سلام عليكم )،( و الملائكة يدخلون عليهم من كل باب سلام عليكم ) و نيز فرموده :(تحيت اهل بهشت در بهشت سلام است :(وتحيتهم فيها سلام (،( لا يسمعون فيها لغوا و لا تاثيما الا قيلاسلاما سلاما).


👌كلمه (سلام ) تحيتى است كه گسترش صلح و سلامت و امنيت در بين دو نفر كه به هم برمى خورند را اعلام مى دارد، البته صلح و امنيتى كه نسبت به دو طرف مساوى و برابر است و چون تحيت هاى جاهليت قديم و جديد علامت تذلل و خوارى زير دست نسبت به ما فوق نيست ."
ali Offline
#3 ارسال شده : 1398/05/02 07:57:14 ق.ظ
ali

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, member
تاریخ عضویت: 1390/03/24
ارسالها: 685

تشکرها: 4 بار
13 تشکر دریافتی در 13 ارسال
آيا سلام و درود يك معنا هستند؟ تفاوت سلام با درود چيست؟

گاه دیده می‌شود که «سلام» و «درود» را بجای یکدیگر بکار می‌برند و بجای سلام دادن، درود می‌گویند. اما این دو واژه معنا و کاربردی متفاوت دارند و نمی‌توان همواره آنها را معادل و همتراز با هم بر زبان آورد.

سلام، نخستین خطابی است که در مواجهه دو شخص با یکدیگر بر زبان رانده می‌شود. این کلام را هر کس به هر کس می‌تواند بگوید و محدودیتی در بکارگیری آن وجود ندارد. سلام را می‌توان به هنگام روبرو شدن با دشمنان و بدکاران و دُژاندیشان نیز بر زبان آورد و حتی از نظر فقهی، در مقام جواب واجب است. سلام به معنا و مفهوم «ابراز صلح و آشتی» در کشورهای فارسی‌زبان تداول دارد و در کشورهای عربی‌زبان عموماً کلمه «مرحبا» برای این منظور بکار برده می‌شود.

اما درود، نه به صرف مواجهه دو شخص با یکدیگر، که به هنگامی بیان می‌شود که یکی از طرفین، کاری بزرگ یا پسندیده و شایسته انجام داده باشد و طرف دیگر در مقام بزرگداشت و قدردانی و آفرین‌گویی به او «درود» گوید. در نتیجه، گویندهٔ درود تنها یکی از طرفین است و برخلاف سلام نیاز به جواب متقابل ندارد.

در متون ادبیات فارسی و از جمله در آثار فردوسی، نظامی گنجوی، ناصرخسرو، اسدی توسی، خاقانی، سعدی، دقیقی و کسایی مروزی، واژه درود دقیقاً معادل و هم‌معنای با سلام نیست؛ بلکه همتراز با «آفرین»، «تهنیت»، «تحیت» و «صلوات» است.
چنانکه صلوات را نیز نمی‌توان همچون درود در جای سلام و خطاب به هر کس بکار برد:

ز یـزدان و از مـا بـر آن کـس درود / کـه تـارش خـرد بـاشـد و داد پـود فردوسی
بـدان شـارسـان انـدر آمـد فـرود / هـمـی داد نـیـکـی دهـش را درود فردوسی
ز دارنـده بر جـان آن کـس درود / کـه از مـردمـی بـاشـدش تـار و پـود اسدی توسی
هـزاران درود و دو چـنـدان تـحـیـت / ز ایـزد بـر آن صـورت روح پـرور ناصرخسرو

استفاده از درود به جای سلام، کاستن قدر و قیمت و جایگاه واژه درود و برابر کردن یا بی‌قدر کردنِ جایگاه و دستاوردهای بزرگان، کوشندگان و شایستگان با همه گونه اشخاص دیگر و نیز با اشخاص نا درخور است. سلام را به هر کس می‌توان گفت اما درود را به هر کس نمی‌توان گفت و همیشه و همواره نیز به یک شخص نمی‌‌توان گفت.


رضا مرادی غیاث آبادی
http://ghiasabadi.com/salam-dorud.html
admin Offline
#4 ارسال شده : 1398/05/03 05:00:19 ب.ظ
admin

رتبه: Administration

گروه ها: Administrators, Moderator, member
تاریخ عضویت: 1391/10/20
ارسالها: 378

7 تشکر دریافتی در 7 ارسال
تفاوت سلام بادرود چیست؟متن زير ،نظري از اقاي حميد احراري است:

"سلام. دوستی در بارهٔ واژهٔ سلام و تفاوت آن با درود سؤال کرده بود. این یادداشت را برایش فرستادم. امیدوارم برای شما نیز مفید باشد.

سلام از ریشهٔ سلم است. از کهن‌ترین زبان‌های باستانی سامی نظیر اکدی، آشوری باستان، آشوری میانه و نوآشوری، در بابلی باستان و میانه ، در کنعانی و فنیقی، در پانیک، آرامی باستان، آرامی کتاب مقدس، سریانی شرقی و غربی تا نبطی، عربی جنوبی ﴿سبایی و قتبانی﴾ به کار رفته است ﴿تصویر آن در زبان اکدی را به ضمیمه می‌فرستم.﴾ این واژه در آرامی שְׁלָם ﴿شلوم﴾ و در عبری שְׁלָם ﴿شلام﴾ و در سریانی ܫܠܳܡܳܐ ﴿شلاما﴾ است. این واژه‌ معنای «صلح، آشتی و ایمنی» را بازنمایی می‌کند.

واژهٔ درود از پهلوی drūt ﴿درُوت﴾ برآمده که به‌معنای «صحت و آرامش» است. این واژه در اوستایی با druvatāt ﴿دروَتات﴾ بیان می‌شود که به معنای «آرزوی خیر و برکت» است.

حوزهٔ معنایی دو واژهٔ «سلام» و «درود» بسیار شبیه به هم و به تعبیر دارای هم‌پوشانی زیاد است، اما به باور من، عمق فرهنگی و پیشینهٔ واژهٔ سلام بیشتر است. "
admin1 Offline
#5 ارسال شده : 1398/05/05 08:09:25 ق.ظ
admin1

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/14
ارسالها: 195

4 تشکر دریافتی در 3 ارسال


جهت مطالعه كاربردهاي مختلف سلام در سوره هاي قرآن و معاني ان به لينك زير مراجعه نماييد

كاربردهاي سلام در قرآن
مدیر تالار
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2020, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.048 ثانیه ایجاد شد.
logo-samandehi