آپارات اينستاگرام لينكداين
logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: مطالب زیبا با آیات (تعداد مشاهده:100008)    ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:88824)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:76484)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:68735)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: منظور از دو بار میراندن و زنده کردن در آیه 11 سوره غافر چیست؟ ایا به مرگ برزخی اشاره دارد یا رجعت؟    آيا پدر بدليل قتل فرزند قصاص نميشود؟ بررسي مستندات و دلايل استثناي پدر از حكم قصاص    مشخصات و مشترکات سوره های مرحله ششم نزول چیست؟تشدید مخالفتهای مشرکان و متقابلا افزایش حمایت از قرآن    مصداق و علت برتری و فضیلت بنی اسراییل بر عالمین چه بود؟             

توجه

Icon
Error

عنوان جدید ارسال پاسخ
ali Offline
#1 ارسال شده : 1399/01/22 11:12:22 ق.ظ
نقل قول
ali

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, member
تاریخ عضویت: 1390/03/24
ارسالها: 687

تشکرها: 4 بار
13 تشکر دریافتی در 13 ارسال

پرسش:آیا تصدی مناصبی مانند قضاوت و مرجعیت برای زنان، از نظر قران ممنوع است؟ آیا زنان نمیتوانند قاضی یا رییس جمهور شوند؟

پاسخ اول:

پاسخ: تصدّی ریاست‌جمهوری برای زنان هم مثل مسائل دیگر آن‌ها مانند تصدّی مقام قضاوت و مقام مرجعیت می‌باشد. ما بارها گفته‌ایم درصورتی‌که زنان واجد شرایط باشند، از نظر ما بر اساس مبانی علمی اشکالی ندارد.
ما این بحث را در جلسا تی که چند سال قبل و همایش‌های دیگری که در دانشگاه‌های مختلف و نیز در استانداری قم به عنوان بزرگداشت بانو امین اصفهانی تشکیل شده بود و در آن جمعی از علما و اساتید بزرگ حضور داشتند، به گونه مفصل بیان کرده‌ایم.
درمسائل فقه اجتهادی در مواردی که کلمه «رجل» در منابع آن بدون «مرأة» ذکر شده باشد، مراد از آن، شخص است و شامل مرد و زن هم می‌شود؛ ولی اگر با کلمه رجل، مرأة هم ذکر شود، مراد از رجل، مرد و مراد از مرأة زن می‌باشد. ولی چون مطرح کردن این مباحث خلاف مشهور است، به‌نظر بعضی مورد اشکال قرار می‌گیرد و آن‌ها برای عدم جواز تصدی زن به مقامات عالیه، به روایتی که از رسول خدا نقل شده، استدال می‌کنند و آن روایت این است: «لم یفلح قوم ملكتهم الإمرء» یعنی اگر زنی زمامدار مملکتی شود، آن مملکت رستگار نخواهد شد. این دلیل برای کسانی است که معتقد‌ند که زنان نمی‌توانند مقامات عالیه را تصدی کنند. ولی این روایت اگر چه به پیامبر’ منسوب شده، لکن از نظر سند ضعیف است و شرایط استدلال برای آن در این مسئله وجود ندارد؛ زیرا روایتی که نقل می‌شود، باید از چهار فیلتر عبور کند و مورد بررسی عالمان قرار گیرد.

اوّلاً: تمامیت آن از نظر سند محرز شود و این توسط عالمانی که در علم حدیث و رجال تخصص دارند، حاصل می‌شود.

ثانیاً: از نظر دلالت باید مورد بررسی قرار گیرد که آیا دلالت بر آن معنا دارد یا خیر و این به توسط عالمانی که در علم فقه و اصول تخصص دارند، حاصل می‌شود.

ثالثاً: باید از جهت صدور مورد بررسی قرار بگیرد که آیا این حدیث تقیتاً صادر شده یا به‌عنوان حکم واقعی، و این توسط علمایی که از تاریخ و شرایط زمان و مکان به گونه کامل آگاهی لازم را دارند، باید مورد بررسی قرار گیرد تا معلوم شود مخاطبان آن‌ها چه کسانی بودند و در چه جلسه‌ای مطرح شده است؛ زیرا ممکن است این حدیث بر اساس تقیه و مصلحتی گفته شده باشد، نه به‌عنوان حکم واقعی، و این‌گونه موارد در مجامع حدیثی بسیار وجود دارد.

رابعاً: باید بررسی شود آیا این روایت معارض دارد یا ندارد؟ بنابراین نمی‌توان هر روایتی را به عنوان حکم شرعی نقل کرد و بر اساس آن حکم نمود. این مسائل باید به صورت کامل بررسی شود؛ لذا حقوق زنان که امروز رعایت نمی‌شود، به دلیل چنین مسائل و چنین روایاتی است که با استناد به آن، زنان را از بعضی مزایا محروم کرده‌اند.

از استفائات آیت الله جناتی

کلمات کلیدی: زنان قاضی مرجع قضاوت مرد روایات
پاسخ سریع نمایش بخش پاسخ سریع
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
عنوان جدید ارسال پاسخ
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن می باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن می باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2020, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.029 ثانیه ایجاد شد.
logo-samandehi