logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: مطالب زیبا با آیات (تعداد مشاهده:152322)    ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:105941)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:96508)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:81222)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: تجسم اعمال :چهره باطن اعمال ما چيست؟    💮زن و مرد در رسيدن به خردمندي و كمال و معنويت تفاوتي ندارند*    تدبر و نكات تفسيري سوره سجده    💮در دعا خسيس و فردگرا نباشيم*       آخرین رویداد تالار: برگزاري دوره جديد مجازي اموزش روش ساده فهم قران       

توجه

Icon
Error

ali Online
#1 ارسال شده : 1395/05/04 04:20:10 ب.ظ
ali

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, Administrators, member
تاریخ عضویت: 1390/03/24
ارسالها: 1,294

تشکرها: 4 بار
29 تشکر دریافتی در 29 ارسال
در ايه اخر سوره نسا حكم ارث خواهر و برادر شخص متوفي (كلاله)بيان شده است:

يَسْتَفْتُونَكَ قُلِ اللَّهُ يُفْتِيكُمْ فِي الْكَلَالَةِ إِنِ امْرُؤٌ هَلَكَ لَيْسَ لَهُ وَلَدٌ وَلَهُ أُخْتٌ فَلَهَا نِصْفُ مَا تَرَكَ

وَهُوَ يَرِثُهَا إِنْ لَمْ يَكُنْ لَهَا وَلَدٌ
فَإِنْ كَانَتَا اثْنَتَيْنِ فَلَهُمَا الثُّلُثَانِ مِمَّا تَرَكَ

وَإِنْ كَانُوا إِخْوَةً رِجَالًا وَنِسَاءً فَلِلذَّكَرِ مِثْلُ حَظِّ الْأُنْثَيَيْنِ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمْ أَنْ تَضِلُّوا وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ ﴿۱۷۶﴾

انصاریان: از تو درباره کلاله [یعنی میراث برادران و خواهران] فتوا می خواهند،

بگو: خدا درباره کلاله به شما فتوا می دهد: اگر مردی که فرزند ندارد، از دنیا برود وبرای او خواهری باشد، نصف میراثی را که از او به جا مانده خواهر به ارث می برد،

و اگر خواهری از دنیا برود و وارثش فقط یک برادر باشد، همه میراث به جا مانده خواهر را برادرش به ارث می برد،
و اگر خواهران میّت دو نفر باشند، دو سوم میراث به جا مانده را ارث می برند،

و اگر خواهران و برادران متعدد باشند، سهم ارث برای مرد مانند دو زن است. خدا [احکامش را] برای شما بیان می کند تا گمراه نشوید؛ و خدا به همه چیز داناست.


كلمات كليدي:ارث خواهر برادر نصف ثلث ميراث

ویرایش بوسیله کاربر 1396/02/13 07:45:04 ق.ظ  | دلیل ویرایش: edit

kabir Offline
#2 ارسال شده : 1395/10/30 03:27:59 ب.ظ
kabir

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member
تاریخ عضویت: 1390/11/17
ارسالها: 217

6 تشکر دریافتی در 5 ارسال
در قسمت انتهایی ایه 12 سوره نسا هم به سهم خواهر و برادر اشاره شده اما متفاوت از ایه 176 است.

لذا مفسران،ایه اخر را که سهم بیشتری معین کرده، مخصوص برادران و خواهران والدینی(دارای پدر ومادر مشترک) دانسته اند و ایه 12 را مخصوص خواهر و برادر مادری یا پدری.

البته مرحوم ایت الله تهرانی ،خواهر و برادر پدری را مانند خواهر و برادر مادری میداند و مصداق ایه 12.

اما اکثر مفسران دیگر،ایه 12 را مخصوص خواهر و برادر مادری و ایه اخر را مخصوص خواهر و برادر والدینی یا پدری.

ايه 12 سوره نسا چنين ميگويد:


وَإِنْ كَانَ رَجُلٌ يُورَثُ كَلَالَةً أَوِ امْرَأَةٌ وَلَهُ أَخٌ أَوْ أُخْتٌ فَلِكُلِّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا السُّدُسُ

فَإِنْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْ ذَلِكَ فَهُمْ شُرَكَاءُ فِي الثُّلُثِ مِنْ بَعْدِ وَصِيَّةٍ يُوصَى بِهَا أَوْ دَيْنٍ غَيْرَ مُضَارٍّ وَصِيَّةً مِنَ اللَّهِ وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَلِيمٌ ﴿۱۲﴾

فولادوند:

و اگر مرد يا زنى كه از او ارث مى ‏برند كلاله [=بى‏ فرزند و بى‏ پدر و مادر] باشد و براى او برادر يا خواهرى باشد پس براى هر يك از آن دو يك ششم [ماترك] است

و اگر آنان بيش از اين باشند در يك سوم [ماترك] مشاركت دارند [البته] پس از انجام وصيتى كه بدان سفارش شده يا د ينى كه [بايد استثنا شود به شرط آنكه از اين طريق] زيانى [به ورثه] نرساند اين است‏ سفارش خدا و خداست كه داناى بردبار است

kabir Offline
#3 ارسال شده : 1395/10/30 03:33:50 ب.ظ
kabir

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member
تاریخ عضویت: 1390/11/17
ارسالها: 217

6 تشکر دریافتی در 5 ارسال
در تفسیر فرقان در ذیل ایه 12 سوره نسا راجع به کلاله و ارث خواهر و برادر چنین گفته است:

"اينجاى جاى اين سئوال است كه چرا در آيه آخرهمین سوره براى يك خواهر بازمانده نيمى از كل ارث است ولى اينجا سُدس است، و اگر دو يا بيشتر باشند دو ثلث است ولى اينجا يك ثلث است؟.

پاسخ بر مبناى آيه «الاقربين» و" اولوا الارحام بعضهم اولى ببعض فى كتاب اللَّه" (33: 6) اين است كه ميراث نزديكتران بيش از ديگران است، بنابراين خواهران و برادران در آيه 12 كه مورد بحث اند غير خواهران و برادران آيه آخر مى باشند، يعنى آن خواهران و برادرانى كه دورترند ميراثشان نيز كمتر است، و آنان كه نزديكترند ميراثشان نيز بيشتر است، و مراد از نزديكتران خواهران و برادران ابوينى هستند، و دورتران خواهران و برادران ابى تنها يا امى تنها مى باشند.

بنابراين «كلاله» در اين آيه خواهران و برادران ابى تنها و يا امّى تنها هستند كه ميراثشان كمتر است، ولى «كلاله» در آيه آخر خواهران و برادران ابوينى هستند كه بالطبع ارثشان نيز بيشتر است.

و اگر هر دو آيه درباره خواهران و برادران يكسان باشد تناقض است،

در موردى هم كه جمعى از خواهران يا برادران غير ابوينى وارث باشند هر دو بگونه يكسان ارث بر هستند، زيرا كلاله پدرى با كلاله مادرى همسان مى باشند.

و اينكه «كلاله» در اين آيه آخر را ابوينى دانسته ايم بر دو مبنا است، نخست اختلاف ميراث اين دو در دو آيه كه طبعاً ميراث بيشتر بر حَسَب آيه «اولوالارحام» مال نزديكتر است كه كلاله ابوينى مى باشد، و كمتر كه مال دورتر است كه ابى يا امى تنهاست،

و در ثانى در اين آيه" يورث كلالةً" است، كه اين تنوين تنكير خود اشاره اى به نُكران و اقليت و در حاشيه بودن اين كلاله نسبت به كلاله هاى ديگر است، بنابراين مقصود از ايشان كلاله كوچكتر و كمتر است، كه همان خواهران و برادران غير ابوينى باشند، ولكن در آيه آخر" قل اللَّه يفتيكم فى الكلالة" (4: 176) كه بر مبناى (الْ) مقصود كلاله معروف مى باشد، يعنى كلاله هاى اصلى و محورى كه همان ابوينى مى باشند."

ویرایش بوسیله کاربر 1395/10/30 03:40:37 ب.ظ  | دلیل ویرایش: edit

farhang Offline
#4 ارسال شده : 1395/11/11 11:12:17 ق.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 724
Iran (Islamic Republic Of)

43 تشکر دریافتی در 28 ارسال
به نام خدا

البته از ظاهر ایات 12 و176 ،این تفکیک ها(برادر وخواهر والديني يا پدري يا مادري) قابل استنباط نیست.
تنها تفاوت ظاهری آیه 176 تاکید بر فرزند نداشتن متوفی است (لَيْسَ لَهُ وَلَدٌ) که در ایه 12 این تاکید وجود ندارد.
با توجه به بیان تعاریف متفاوت از کلاله ،به نظر میرسد آیه 12 شرایط ارث رسیدن به خواهر و برادر در صورت وجود فرزندان متوفی و فقدان والدینش را بیان میکند که همان سهم یک سوم والدین به خواهران و برداران میرسد.
اما در آیه آخر میزان ارث را در شرایط عدم وجود فرزند و والدین متوفی بیان می کند که در این صورت سهم بیشتری (ودر صورت عدم وجود همسر،همه ماترک)به خواهر و برادر می رسد.
سیدکاظم فرهنگ
Azam.pormaye Offline
#5 ارسال شده : 1401/04/11 07:59:32 ق.ظ
Azam.pormaye

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator, member
تاریخ عضویت: 1394/12/17
ارسالها: 526
Iran (Islamic Republic Of)

تشکرها: 7 بار
31 تشکر دریافتی در 31 ارسال


وَإِن كَانَ رَجُلٌ يُورَثُ كَلَالَةً أَوِ امْرَأَةٌ وَلَهُ أَخٌ أَوْ أُخْتٌ فَلِكُلِّ وَاحِدٍ مِّنْهُمَا السُّدُسُ فَإِن كَانُوا أَكْثَرَ مِن ذَلِكَ فَهُمْ شُرَكَاءُ فِي الثُّلُثِ «نساء12»
و اگر مردي وارث كلاله‌اي [=خواهران و برادراني بدون پدر و مادر و فرزند] باشد، يا زني كه برادري يا خواهري داشته باشد [و وارث آنان گردد]، سهم هر يك از آنها [=مرد و زن ارث برنده] يك ششم است. پس اگر [ارث بران] بيش از آن باشند، همگي در يك سوم شريك هستند،

______
💢- پدر و مادر و اولاد از نظر ارث، تنه اصلي شجرة خانواده‌اند و خواهر و برادر شاخة فرعي آن. «كَلاَلَهً»، وارثان پيراموني طبقة اصلي هستند كه علاوه بر برادران و خواهران، در سلسله مراتب بعدي شامل عمو، عمه، دايي و خاله و سپس فرزندان آنان مي‌شود. كلاله در اصل به معناي احاطه است و همچون نسبت شاخه به تنه، دلالت بر حاشيه و پيرامون بودن مي‌كند.
🔻♦️- نكتة مهم در اين بخش از آيه، تساوي_سهم‌الارث مرد و زن از برادر يا خواهر متوفي خود است. اين نكته نشان مي‌دهد اگر در مواردي سهم مرد دو برابر تعيين شده، به دليل نقشي است كه در تنة اصلي شجره خانواده (نسبت به والدين يا فرزندان خود) دارد، اما حقوق شاخه‌هاي فرعي بر يكديگر مساوي است.

👈-در اين بخش حکم‌ ارث‌ خواهران‌ و برادران‌ ‌را‌ بیان‌ می‌کند و می‌گوید: «‌اگر‌ مردی‌ ‌از‌ دنیا برود و برادران‌ و خواهران‌ ‌از‌ ‌او‌ ارث‌ ببرند، ‌ یا ‌ زنی‌ ‌از‌ دنیا برود و برادر و ‌ یا ‌ خواهری‌ داشته‌ ‌باشد‌ ‌هر‌ یک ‌از‌ ‌آنها‌ یک ششم‌ مال‌ ‌را‌ ‌به‌ ارث‌ می‌برند». ‌این‌ ‌در‌ صورتی‌ ‌است‌ ‌که‌ ‌از‌ شخص‌ متوفی‌ یک برادر و یک خواهر (مادری‌) باقی‌ بماند «اما ‌اگر‌ بیش‌ ‌از‌ یکی‌ باشند مجموعا یک سوم‌ می‌برند» ‌یعنی‌ باید ثلث‌ مال‌ ‌را‌ ‌در‌ میان‌ خودشان‌ تقسیم‌ کنند
تفسير نمونه و بازرگان

✅ لفظ «كَلالَةً» دوبار در قرآن آمده است؛ يكى در اين آيه و ديگرى در آخرين آيه‌ى همين سوره.در ایه 176 سهم بیشتری برای خواهر و برادر قایل شده است.
💢🖋برخی مفسران،ایه اخر را که سهم بیشتری معین کرده، مخصوص برادران و خواهران والدینی (دارای پدر ومادر مشترک) و برادر وخواهر پدری دانسته اند و ایه 12 را مخصوص خواهر و برادر مادری.البته مرحوم ایت الله صادقي تهرانی ،خواهر و برادر پدری را مانند خواهر و برادر مادری میداند و مصداق ایه 12و مصداق ایه 176 را تنها خواهر و برادر والدینی میداند.
👈البته از ظاهر ایه ،این تفکیک ها قابل استنباط نیست.تنها تفاوت ظاهری آیه 176 تاکید بر فرزند نداشتن متوفی است (لَيْسَ لَهُ وَلَدٌ) که در ایه 12 این تاکید وجود ندارد. با توجه به بیان تعاریف متفاوت از کلاله ،به نظر میرسد آیه 12 شرایط ارث رسیدن به خواهر و برادر در صورت وجود فرزندان متوفی و فقدان والدینش را بیان میکند که همان سهم یک سوم والدین به خواهران و برداران میرسد.اما در آیه آخر میزان ارث را در شرایط عدم وجود فرزند و والدین متوفی بیان می کند که در این صورت سهم بیشتری (ودر صورت عدم وجود همسر،همه ماترک)به خواهر و برادر می رسد.


🖋سيدكاظم فرهنگکاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest (3)
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2022, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.200 ثانیه ایجاد شد.