آپارات اينستاگرام لينكداين
logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:57001)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:45975)    عسل شفا بخش همه مردم-ایه 69سوره نحل (تعداد مشاهده:35812)    آيات 11تا 13 حجرات:برادران ایمانی هم رامسخره نکنید.بدگمان نباشید.غیبت نکنید.تجسس نکنید (تعداد مشاهده:30997)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: تدبر و فهم سوره تكوير:منظور از حشر وحوش چيست؟ درس و مفهوم ايات سوره اذاالشمش كورت    منظور از "الساعه" در ایات قران چیست؟ ایا روز قیامت و حشر است یا زمان مرگ؟    دانلود فايل پي‌دي‌اف تدبر در سوره هاي مرحله اول نزول شامل درس سوره ها،نكات مهم و كلمات كليدي    بشارتهاي عهدين به ظهور پيامبر خاتم از مكه كدامند؟       آخرین رویداد تالار: با ثبت و عرضه پليكيشن تنزيل در بازار گوگل پلي امكان دانلود تنزيل براي همه فارسي زبانان فراهم شد.      

توجه

Icon
Error

admin Offline
#1 ارسال شده : 1396/11/10 11:32:09 ق.ظ
admin

رتبه: Administration

گروه ها: Administrators, Moderator, member
تاریخ عضویت: 1391/10/20
ارسالها: 322

5 تشکر دریافتی در 5 ارسال

شنبه ها هر هفته، كانال تلگرام قرآن پويان :قرآن در مورد رای مردم، استبداد، آزادی اندیشه و تحمیل عقاید چه نظری دارد؟

به اطلاع قرآن‌دوستان و محققین گرامی می‌رساند کانال قرآن‌پویان در راستای هدف افزایش آشنایی و انس مخاطبان فضای مجازی با اندیشه‌های اصیل قرانی و جاری‌سازی آنها در محیط جامعه، هر هفته دو روز پست‌های عصرگاهی کانال را، به آداب اخلاقی و وظایف اجتماعی مسلمانان از منظر قرآن اختصاص داده است.

با توجه به اهمیت موضوع ساختار و ماهیت حکومت در جامعه اسلامی ،استبداد و دموکراسی،آزادی اندیشه و تبیین حقوق و روابط متقابل بین مردم و حاکمیت برآن شدیم تا اصول و نکات قرآنی موجود در این موضوع را براساس دیدگاه‌های مفسر گرانقدر مرحوم علامه طباطبایی جمع آوری و ارایه کنیم.

نظرات و آرای علامه طباطبایی در زمینه های سیاسی و اجتماعی ،که حدود 50 سال پیش ارایه شده با بسیاری از نظراتی که این روزها به عنوان حکومت اسلامی ارایه میشود،متفاوت است.


به عنوان نمونه میتوان به جملات زیر از ایشان اشاره نمود:

« در حکومت دینی اراده تشریعی خداوند، به دست همه مردم حکومت می کند» (نه شخص حاکم).

به حکم «برهان عقلی» و «تجربة عینی» دولت مستبد سرنگون می شود.

وقتی به آیه سوره تغابن می رسد، که در صورت روی گردانی مردم از دستورات خداوند و یا فرامین رسول خدا، پیامبر وظیفه ­ای جز ابلاغ ندارد: «فان تولیتم فانما علی رسولنا البلاغ المبین» نتیجه می­گیرد که پیامبر حق اکراه و اجبار مردم بر اطاعت پذیری را ندارد

متأسفانه ما مسلمان ها نعمت آزادی فکر و اندیشه را از دست دادیم و آنچه را که لازمه آزادی اندیشه است، همه را کنار گذاشتیم لذا در بین ما هم همان روش های کلیسائی قرون وسطی نه کلیسای امروز حاکم است. وضعی که بر ما حاکم است وضع اسلامی نیست آن چیزهایی که دارد اتفاق می افتد، همان شیوه های کلیسائی است. آنها خودشان نجات پیدا کردند ما تازه به آن وضع مبتلا و گرفتار شدیم."

ارسال این مبحث از امروز مورخ 7 بهمن ماه آغاز شد و عصرها‌ی‌ شنبه هر هفته ساعت 18 ادامه خواهد یافت.

شایان ذکر است کانال قرآن پویان با شعار "تدبر در قرآن، تعقل در شریعت با عمومی‌سازی فهم و عمل به قرآن" روزانه پست‌های متنوع و جدیدی را در موضوعات قرآنی و مذهبی ارسال میکند.


كلمات كليدي: سياسي اجتماعي طباطبايي كانال قران پويان
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest (3)
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2019, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.048 ثانیه ایجاد شد.
logo-samandehi