آپارات اينستاگرام لينكداين
logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:63175)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:51018)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:39614)    عسل شفا بخش همه مردم-ایه 69سوره نحل (تعداد مشاهده:38458)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: فهم سوره صاد:خطاي حضرت داود،سليمان و ايوب در سوره صاد چيست؟ ارتباط اين سه داستان با محور سوره چيست؟    وضعیت کوهها در قیامت چگونه خواهد بود؟اوصاف و آیات مختلف قران برای توصیف قیامتی جبال    تفسير و فهم سوره صافات:منظور از والصافات صفا چيست؟    دانلود فایل پی دی اف تدبر در سوره های مرحله سوم نزول بارویکرد انسجام درونی سوره ها       آخرین رویداد تالار: شكسته شدن ركورد قبلي حداكثر بازديد روزانه از تالار گفتگوهاي قرآن پويان      

توجه

Icon
Error

admin Offline
#1 ارسال شده : 1397/06/01 06:43:43 ب.ظ
admin

رتبه: Administration

گروه ها: Administrators, Moderator, member
تاریخ عضویت: 1391/10/20
ارسالها: 347

5 تشکر دریافتی در 5 ارسال
خلاصه سخنرانی آقای سیدکاظم فرهنگ در نشست رونمایی و بررسی کتاب مبانی و روش مطالعه و فهم ساده قران

عصرانه قراني به مناسبت رونمايي و بررسی كتاب مباني و روش مطالعه و فهم ساده قران

با همكاري انديشگاه فرهنگي كتابخانه ملي ايران و گروه اموزشي تحقيقاتي قرآن پويان در تاریخ 24 مرداد1397 برگزارشد،


سخنرانان اين نشست قراني عبارت بودند از:

1-مهندس سيدكاظم فرهنگ
مدير گروه آموزشي تحقيقاتي قران پويان
و مولف كتاب"مباني و روش مطالعه و فهم ساده قرآن"
عنوان سخنراني:روش ساده فهم قرآن،چرا و چگونه؟


2-حجت الاسلام و المسلمین عبدالکریم بهجت‌پور

مفسر قرآن و مولف تفسير تنزيلي همگام باوحي
مديريت مركزحوزه هاي علميه خواهران كشور

عنوان سخنراني:دلايل و فوايد فهم قرآن درچارچوب ترتيب نزول سوره ها

3-دكتر ابوالفضل حري
دانش آموخته دانشگاه علامه طباطبايي و عضوهيات علمي دانشگاه اراك
مولف و مترجم آثار متعدد قرآني

عنوان سخنراني: توجه به انسجام دروني سوره‌ها،رويكردي موثر در فهم و تدبر قران

ابتدا سیدکاظم فرهنگ مولف کتاب "مباني و روش مطالعه و فهم ساده قرآن" پس از بیان دلایل تالیف و انتشار این کتاب،به

تبیین محورهای اصلی مندرج در کتاب پرداخت.

چرا کتاب مبانی و روش مطالعه و فهم ساده قران را منتشر کردیم؟

پیرو برگزاری اولين دورۀ حضوري آموزشي «روش مطالعه و فهم بهتر قرآن كريم» و چند دوره مجازی ،بازخوردهای خیلی رضایت بخشی از قران اموزان دریافت کردیم که دوستان از اینکه با یک روش ساده ،توانسته اند ارتباط بهتری با قران و سوره مورد تمرین خود برقرارکنند بسیار خوشحال بودند. این بازخوردهای مثبت و نیز دغدغۀ اصلی ما که عمومی¬سازی فهم قرآن و تشویق همه مسلمانان علاقه¬مند به تدبّر و تأمل در قرآن بود، ما را بر آن داشت تا این مجموعه را به¬صورت کتابی با بیان ساده و قابل فهم برای همۀ افراد، اعم از حوزوی و دانشگاهی در هر رشتۀ تحصیلی منتشر نموده تا در دسترس همه علاقه¬مندان در سراسر کشور عزیزمان قرار گیرد.

در فصل اول و دوم کتاب، به مبانی و دلایل رجوع به قرآن و تدبّر در آن توسط عموم مخاطبان قرآن و مسلمانان و نیز برخی تعاریف و مبانی که معمولًا متدبّرین در قرآن، با آن سروکار خواهند داشت، توجه شده است. در طول چندین سال ارتباط با مخاطبان قرانی و نیز در طی دوره های اموزشی یکی از سئوالات قرآن اموزان این بود که آیا ما حق رجوع و فهم قران را داریم؟آیا برداشتهای ما از قران ،مصداق تفسیر به رای نیست؟

لذا فصل دوم کتاب را با عنوان"آیا آيا ما مجاز و قادر به تدبّر در قرآن هستيم؟ " به تبیین این موضوع و ارایه آیات قرانی و نظر برخی مفسرین و قرآن پژوهان گرانقدر اختصاص دادیم تا با ایجاد تفاوت بین تفسیر به رای و تفسیر به عقل،این مانع و قفل ذهنی علاقه مندان به قران را برای رجوع و فهم و تدبر در قرآن بگشاییم.

همچنین جهت تشویق بیشتر مخاطبان کتاب به تدبر در قرآن،دو جمله زیر از مرحوم علامه طباطبایی را در مدخل کتاب در کادری زیبا نیز درج کردیم:
«قرآن کریم، کتابی است که فهم عادی به درک آن، دسترسی دارد.»

«مسئله تدبّر در قرآن به مقتضاي آيات كثيره يك وظيفۀ عمومي است.»


در فصل سوم کتاب، کلیات و مراحل و نکات این روش فهم سادۀ قرآن در یک دستورالعمل ده مرحله ای به همراه مثال و تمرین ارائه شده است.اساس این روش،تقسیم سوره به واحدهای کوچکتر به نام فراز یا پاراگراف و استخراج عصاره هر فراز و سپس تعیین درس یا محور سوره و سپس مرور و فهم کل سوره در پرتو این محور است.این روش به فهم بهتر آیات مبهم و نیز برقراری ارتباط بین اجزا و ایات مختلف سوره منجر میشود که برای خواننده بسیار جذاب و لذت بخش است.

همچنین در این فصل ،مطالعه توصیه شده است که حداقل یک بار سوره¬های قرآن را به ترتیب نزول آنها و نه به ترتیب مصحف موجود، مطالعه نمایید.لذا یک فهرست تحقیقی از ترتیب نزول که کل سوره ها را در ده مرحله تقسیم کرده و برای هرمرحله مشخصات و ویژگیهایی برشمرده است،ارایه شده است.
در انتهای فصل سوم نیز به نمونه ای از تدبر با استفاده از این روش در سوره احزاب که منجر به کشف نکات جالب و تقارن موجود در سوره شده است،اشاره شده است.

در فصل چهارم به مبانی نظری و تحقیقات اخیر قرآن¬پژوهان در باب هدف¬مندی و انسجام سوره¬های قرآن و ویژگیها و فواید ان، پرداخته شده است.

مطابق این نظریات،سوره به عنوان یک کل به هم پیوسته و بعنوان واحد مستقل سخن در قرآن به شمار میرود که برای فهم بهتر آن باید از نگاه صرفا خطی بین کلمات و آیات پشت سرهم به نگاه جامع و اندام وار به محتوای کل سوره رو آورد.

در فصل پنج نیز به فواید این روش و در فصل ششم به نکات تکمیلی برای علاقه¬مندانی که مایل به ادامه مطالعۀ قرآن با این روش و تعمق بیشتر در آیات الهی هستند، اشاره شده است.

شایان ذکر است در همین راستا اپلیکیشن تنزیل برای نخستین بار ارایه شده که علاوه بر چینش سوره ها به ترتیب نزول،فرازبندی هر سوره،عصاره فرازها ودرس سوره ها را نیز شامل میشود.


کلمات کلیدی:کتاب روش فهم قران سیدکاظم فرهنگ

ویرایش بوسیله کاربر 1397/06/02 07:54:30 ب.ظ  | دلیل ویرایش: edit

admin Offline
#2 ارسال شده : 1397/06/01 06:44:48 ب.ظ
admin

رتبه: Administration

گروه ها: Administrators, Moderator, member
تاریخ عضویت: 1391/10/20
ارسالها: 347

5 تشکر دریافتی در 5 ارسال
تصاویری از مراسم عصرانه قرانی بررسی کتاب مبانی و روش مطالعه و فهم ساده قران در کتابخانه ملی

admin تصاویر زیر را ارسال کرده است:
عصرانه10.jpg (104kb) تعداد دانلود 2 بار.
عصرانه 11.jpg (94kb) تعداد دانلود 0 بار.
عصرانه 13.jpg (81kb) تعداد دانلود 1 بار.
عصرانه14.jpg (91kb) تعداد دانلود 1 بار.
عصرانه 16.jpg (145kb) تعداد دانلود 1 بار.

شما نمی توانید ضمائم را ببینید/دریافت کنید. ثبت نام کنید.
admin Offline
#3 ارسال شده : 1397/06/02 10:19:50 ق.ظ
admin

رتبه: Administration

گروه ها: Administrators, Moderator, member
تاریخ عضویت: 1391/10/20
ارسالها: 347

5 تشکر دریافتی در 5 ارسال

خلاصه سخنان حجت الاسلام عبدالکریم بهجت پور در مراسم بررسی کتاب "مبانی و روش مطالعه و فهم ساده قران"

دومین سخنران عصرانه قرانی قران پویان،استاد بهجت پور با موضوع دلايل و فوايد فهم قرآن درچارچوب ترتيب نزول سوره ها بودند.

خلاصه نکات مهم سخنرانی ایشان بشرح زیر است:


هیچ دلیل قطعی نداریم که ترتیب سوره ها درقرآن فعلی توقیفی وبراساس نظرپیامبرانجام شده باشد.البته ترتیب آیات وچینش آنها در سوره ها درزمان پیامبرانجام شده است.

بعدازجمع آوری وتدوین قرآن درچارچوب یک مصحف درزمان خلیفه سوم،دیگرکسی دراین مصحف دست نمی برد . علیرغم اینکه برخی موارد اشتباهات رسم الخطی وجود دارد.
اماآیا قرائت قرآن وتفسیرقرآن هم بایدلزوما براساس همین ترتیب باشد؟خیرهیچ مانعی نداریم.همانطورکه حفظ وتفسیرموضوعی وجوددارد یا قرآن های کوچک شامل چندسوره یا جزء 30 منتشرمیشود،درفهم قرآن هم میتوانیم به ترتیب نزول عمل کنیم که واقعافهم قرآن راساده ترمیکند.

روایتی از پیامبر اکرم نقل شده است که«لو أنّ النّاس قَرَأوا الْقُرآنَ کَما أَنْزَلَ اللهُ ما اختلف اثنان»اگرقرآن همانطورکه نازل شده قرائت میشد،دو نفر هم درآن اختلاف نمیکردند. که قرائت به ترتیب نزول هم می تواند یکی از جنبه های این حدیث باشد.

قرآن کتاب تحول وتربیت عملی است. ازیک امت جاهل، امتی هدایت شده میسازد. علیرغم اینکه بخشی از قران به شرایط و ماجراهای زمان پیامبرمی پردازد،اما اینها فقط یک مورد نمونه هستند.اگربخواهیم جریان تحول رارصد کنیم باید قرآن رابه ترتیب نزول خواندو فهمیدوتفسیرکرد.
اگربخواهیم قرآن راهماهنگ ساده ومنسجم بفهمیم، بهترین روش مطالعه تنزیلی (همگام بانزول)است.حظ وبهره ما ازقرآن کامل نیست.جامعه سازی باموعظه وسفارش انجام نمیشود. روش میخواهدکه نزول تدریجی قرآن طی 23 سال برای ایجاد همین تحول روشمند بود.

admin Offline
#4 ارسال شده : 1397/06/04 09:41:43 ق.ظ
admin

رتبه: Administration

گروه ها: Administrators, Moderator, member
تاریخ عضویت: 1391/10/20
ارسالها: 347

5 تشکر دریافتی در 5 ارسال

خلاصه سخنان دكتر ابوالفضل حري در مراسم بررسی کتاب "مبانی و روش مطالعه و فهم ساده قران"

سومین سخنران عصرانه قرانی قران پویان،اقاي دكتر حري با موضوع توجه به انسجام دروني سوره‌ها،رويكردي موثر در فهم و تدبر قران بودند.

خلاصه نکات مهم سخنرانی ایشان بشرح زیر است:

کتاب مبانی و روش مطالعه و فهم ساده قران بسیارکاربردی است و کار را ساده کرده واصطلاحات فنی رابا کلمات راحت جایگزین کرده است.ازجمله اصطلاحات درس ودرب و پاراگراف(فراز) رااستفاده کرده است

ماعلاوه براینکه همانند روش اين كتاب،سوره رابه منزله‌ی یه کل به هم پیوسته درنظرمیگیریم که بین آیاتش ارتباط برقراراست بین سوره هانیزانسجام وارتباط راقائلیم(روابط بیناآیه ای وبینا سوره‌ای ) یعنی قرآن رایک کل به هم پیوسته میدانیم.

ماانسجام رادرسنت بلاغی خودمان به نام علم المناسبه سراغ داریم.یعنی وجودروابط میان آیات وسوره هادریک مناسبات اندام وار. روابط ارگانیک واندام واربین همه ی اجزای قرآن برقراراست .

وجود این روابط هم به فهم بهترقرآن کمک میکندوهم نشانی ازتحریف نشدن قرآن است. امروزه مباحث زبان شناسی هم تحریف ناپذیری قرآن راكه ما معتقدیم تایید میکند.

زنجیرمندی دردوسطح خرد وکلان قابل بررسی است. ارتباط حروف ،کلمات، آیات وسوره ها.

دراین نگاه ارتباط بین قسمهای ابتدای سوره هابامحتوای آیات بعدازآن مشخص خواهدشد.

کتاب مبانی وروشهای مطالعه وفهم ساده ی قرآن دستورالعمل کافی وخوبی برای درک بهتر قرآن است. کتاب علیرغم آنکه مباحث رابه طور ساده مطرح کرده است اما مبتنی براصول علمی است.


البته میتوان درگام تکمیلی فهم بهترراازتوجه به سایراجزاي قرآن وبرقراری ارتباط بین سوره ها وبرقراری ارتباط باآموزه های اصلی دین اسلام و نیزسنت پیامبرنتیجه گرفت .

درکناراین موردخوانش تنزیلی وبه ترتیب نزول هم به ما کمک میکند.

فایلهای الصاق شده :
hory5.mp4 (1,756kb) تعداد دانلود 0 بار.

شما نمی توانید ضمائم را ببینید/دریافت کنید. ثبت نام کنید.
admin Offline
#5 ارسال شده : 1397/06/06 02:30:46 ب.ظ
admin

رتبه: Administration

گروه ها: Administrators, Moderator, member
تاریخ عضویت: 1391/10/20
ارسالها: 347

5 تشکر دریافتی در 5 ارسال
پخش قسمتي از برنامه عصرانه قراني در شبكه قران سيما و

مصاحبه با آقاي سيدكاظم فرهنگ مولف كتاب مباني و روش مطالعه و فهم ساده قران و مدير قران پويان


مصاحبه سیدکاظم فرهنگ با شبکه قران سیمادرج خبر عصرانه قراني در رسانه ها:


https://news.akhbarrasmi...m/news/13970604313208167

ویرایش بوسیله کاربر 1397/06/06 06:33:05 ب.ظ  | دلیل ویرایش: edit

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest (2)
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2019, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.165 ثانیه ایجاد شد.
logo-samandehi