logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: مطالب زیبا با آیات (تعداد مشاهده:174522)    ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:137136)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:128016)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:93226)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: تدبر یعنی چه؟ تفاوت تدبر در قران با تفسیر قران چیست؟    خطا در استفاده از روايات تفسيري    حکومت و مسئولیت امانت مردم هستند    نقش مردم و رضايت و اقبال عمومي در ايجاد و بقاي حكومت اسلامي             

توجه

Icon
Error

farhang Offline
#1 ارسال شده : 1403/06/04 01:32:52 ب.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
Iran (Islamic Republic Of)

47 تشکر دریافتی در 28 ارسال

❇️پيام اصلي امام حسين ع: زیر بار #ظلم نرو
: مرگ عزيزانه نه ذليلانه

▪️سالار شهیدان (سلام الله علیه) در بخش ‌های وسیعی از خطبه‌ ها, نامه‌ ها، پیام‌ ها و مناظره ها كه با مردم كار دارد با « #الناس» كار دارد،
می‌ خواهد بفرماید
⭕⭕مسلمان هستی باش,
كافر هستی باش,
مشرك هستی باش,
ولي زیر بار #ظلم نرو!

«خُطَّ الْمَوْتُ‏ عَلَى‏ وُلْدِ آدَمَ‏ مَخَطَّ الْقِلَادَةِ عَلَى‏ جِیدِ الْفَتَاةِ»؛[2]
فرمود بالأخره انسان باید بمیرد, خب #عزیزانه بمیرد! فرمود شما سعی كنید از ذلّت فاصله بگیرید.
من و خاندان من و دودمان من كسانی هستیم كه #ذلت اجازه ندارد به حضور ما بیاید،
شما اگر به این مقام نرسیدید بگویید «هیهات مِن الذلّة»، من می ‌گویم «هیهات مِنّا الذلّة»؛[3]
ذلّت از ما دور است، نه ما از ذلّت دوریم!
ذلّت اجازه ندارد به حضور ما بیاید!
اما شما اگر به اینجا نرسیدید كه نمی ‌رسید، لااقل بگویید «هیهات مِن الذلّة» یعنی «بَعُدَ مِن الذلّة» ما از ذلّت دوریم.
فرمود برای من مرگی است, گرگان درنده ‌ای هستند، من همه آن صحنه‌ها را می‌ بینم، من مشتاق به نیاكانم هستم همان اندازه كه یعقوب (سلام الله علیه) مشتاق لقای یوسف (علیه السلام) بود «وَ مَا أَوْلَهَنِی إِلَى أَسْلَافِی‏ اشْتِیاقَ‏ یعْقُوبَ‏ إِلَى‏ یوسُفَ‏».[4]

▪️ اینكه می ‌بینید حسین بن علی (سلام الله علیهما) را جهان به عظمت می ‌شناسد و همه برای او حرمت قائل ‌اند چه مسلمان چه غیر مسلمان،
برای آن #بخش_انسانی اوست كه وجود مباركش از صبغهٴ الهی به #انسانیت بها داد.

[1] . تهذیب الأحكام, ج6, ص113 و 114؛ «...عَنْ صَفْوَانَ بْنِ مِهْرَانَ الْجَمَّالِ قَالَ: قَالَ لِی مَوْلَای الصَّادِقُ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیهِ فِی زِیارَةِ الْأَرْبَعِینَ تَزُورُ عِنْدَ ارْتِفَاعِ النَّهَارِ وَ تَقُولُ السَّلَامُ عَلَى وَلِی اللَّهِ وَ حَبِیبِه...».
[2] . كشف الغمّة, ج2, ص29; اللهوف, ص60 و 61.
[3] . اللهوف, ص97.
[4] . كشف الغمّة, ج2, ص29; اللهوف, ص 61.

📚آیت الله جوادی آملی

#ملت_امام_حسین زير بار #ظلم نميرود.

☑ "در مراسم سالار شهیدان دو جمله گفته می ‌شود:

1️⃣ یکی اینکه «أَعْظَمَ اللَّهُ أُجُورَنَا [و اجوركم] بِمُصَابِنَا بِالْحُسَینِ»، که این درخواست اجر و مسئلت پاداش برای #مصیبت‌_زده‌هاست که ما هم مصیبت دیده ‌ایم.

2️⃣ بخش دوم دعا و درخواست است که ذات أقدس الهی ما را خواهان خون بهای حسین بن علی قرار بدهد: «وَ جَعَلَنَا وَ إِیاكُمْ مِنَ الطَّالِبِینَ بِثَأْرِهِ». این جمله دوم ابدی است؛
🔸 حضرت سید الشهدا نفرمود ما با #یزید بیعت نمی‌کنم؛ فرمود: «مِثْلِی لَا یبَایعُ مِثْلَ یزید بن معاویة»؛

❌❌فرمود هر کس #آزاد_اندیش است، حسینی فکر می ‌کند؛ مثل من فکر می ‌کند، #زیر_بار_ظلم نمی ‌رود. امروز هم همین ‌طور است،
بیان حسین بن علی همین‌ طور است.
🔹 اگر حضرت فرموده بود من با یزید بیعت نمی ‌کنم شاید فکر می‌ کردند که مخصوص خود اوست.
حضرت فرمود: «مِثْلِی لَا یبَایعُ مِثْلَ یزید بن معاویة»، تا ظهور حضرت این #اصل حاکم است؛
یعنی کسی که حسینی فکر می ‌کند زیر بار ظلم نمی ‌رود.

کلمات کلیدی: ظلم ظالم ستم مظلوم حسین

ویرایش بوسیله کاربر 1403/06/08 01:53:59 ب.ظ  | دلیل ویرایش: ویرایش

سیدکاظم فرهنگ
farhang Offline
#2 ارسال شده : 1403/06/08 02:16:30 ب.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
Iran (Islamic Republic Of)

47 تشکر دریافتی در 28 ارسال
🚩 #شان_نزول، #جو_نزول و #فضای_نزول جریان سیدالشهداء

✏️▫️ ما اگر بخواهیم جریان حسین بن علی را بشناسیم، باید همان طوری که قرآن را تفسیر می کنیم، #سیره_امام را هم آن طور تفسیر کنیم.

✏️▫️ اگر درباره روایتِ صادر شده از امام بخواهیم سخن بگوییم، باید این را بر قرآن عرضه کنیم؛ اما اگر خواستیم خود امام را تفسیر کنیم، هیچ چاره ای نداریم مگر اینکه مثل قرآن تفسیر کنیم، چون عترت، عِدل قرآن است همتای قرآن است.

✏️▫️در جریان تفسیر قرآن، یک #شأن_نزول هست، یک #جو_نزول هست و یک #فضای_نزول.
↩️◄ #شأن_نزول این است که این آیه درباره چه کسی نازل شد در چه قضیه ای نازل شد.
↩️◄ جو_نزول کاری به آیه ندارد، کار به سوره دارد؛ مثلاً این سوره در مکه نازل شد، در مدینه نازل شد، چند سال طول کشید صدر و ذیلش تمام بشود، در طی این چند سال چه حادثه جنگی، غیر جنگی، صلحی، غیر صلحی رخ داد؛
↩️◄ #فضای_نزول آن است که در طی این 23 سال که قرآن نازل شد، در جهان چه خبر بود، قبل از نزول قرآن در جهان چه خبر بود، هم زمان با نزول قرآن چه خبر بود، در این 23 سال جهان چه حوادث تلخ و شیرینی را دید.

✏️▫️ جریان سیدالشهداء (سلام الله علیه) یک شأن نزول دارد، یک جوّ نزول دارد و یک فضای نزول.
#شأن_نزول همان است که همه ما شنیدیم وقتی خواستند در مدینه از حضرت #بیعت بگیرند، از همان وقت حرفی زد که آن حرف، هماهنگ با جوّ نزول هم است، هماهنگ با فضای نزول هم است.

◀️ فرمود او یک آدم فاسد است، من #عدل_محور هستم، او ظلم مدار است. نفرمود من با یزید بیعت نمی کنم، فرمود: «مِثْلِی لَا یبَایعُ مِثْلَه‏»؛
👈👈یعنی تا روز قیامت هر کس طرفدار حق است زیر بار ظلم نمی رود، بعد هم فرمود:
🌴«عَلَی الْإِسْلَامِ السَّلَامُ إِذْ قَدْ بُلِیتِ الْأُمَّةُ بِرَاعٍ مِثْلِ یزِید».
اینکه فرمود مثل من با مثل یزید بیعت نمی کند؛ یعنی #تا_روز_قیامت هر کسی حسینی فکر می کند زیر بار ظلم نمی رود.
↩️جوّ نزول را در فاصله مکه و مدینه و از مکه به طرف کربلا به خوبی روشن کرده است.

↩️▫️ در فضای نزول، وجود مبارک #حسین بن علی دید کاری که معاویه انجام داد و انجام می دهد، تنها فسق و #ظلم به مردم نیست،
این رو در روی دین ایستادن برای #هدم_دین است
و اموی، تمام قامت ایستادند که دین را از بین ببرند؛ چرا؟
چون وقتی قدرت به دست معاویه رسید یک سلسله فتوحاتی نصیب اینها شد که غرب آن قسمت را هم فتح کردند. در بخشی از مردم مغرب نشین، #بت پرستی، رایج بود، سلاطینی بودند بت پرست و بت های مزین و مرصّع داشتند.
#ابوریحان و امثال ابوریحان نقل می کنند همین معاویه این بت ها را به بت پرستان و سلاطین هند می فروخت و پول فراوانی از این راه می گرفت؛ با بت فروشی!
این یعنی بالصراحه در برابر قرآن ایستادن!
♨️معاویه درصدد ظلم نبود، معاویه درصدد براندازی کلّ نظام بود!
این شده فضای نزول.

▫️ حالا وقتی این صحنه ها را انسان خوب تحلیل می کند می بیند #حسین_بن_علی هر چه داشت داد، برای اینکه می خواهد جهان را نجات بدهد، می خواهد عالمی را حفظ بکند و کرد.

✏️▫️ نهضت جهانی سالار شهیدان، یک شأن نزول دارد که در مدینه اتفاق افتاد، یک جوّ نزول دارد که در رفتن از مدینه به مکه و از مکه به طرف عراق و جریان کربلا و ایام عاشورا رخ داد و یک فضای نزول هم دارد که اموی چه کردند و چه می خواستند؛ لذا وقتی از وجود مبارک #امام_سجاد سؤال کردند در این صحنه چه کسی پیروز شد، فرمود ما!

👈 فرمود وقت نماز شد، برو اذان و اقامه بگو ببین نام چه کسی را می بری، ما رفتیم این نام را زنده کردیم و برگشتیم:
«إِذَا أَرَدْتَ أَنْ تَعْلَمَ مَنْ غَلَبَ وَ دَخَلَ وَقْتُ الصَّلَاةِ فَأَذِّنْ ثُمَّ أَقِم‏».

آیت الله جوادی آملی

سیدکاظم فرهنگ
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2024, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.144 ثانیه ایجاد شد.