آپارات اينستاگرام لينكداين
logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:58980)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:47195)    عسل شفا بخش همه مردم-ایه 69سوره نحل (تعداد مشاهده:36634)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:32752)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: مراد از "ما ادريك"هاي قران چيست؟ آيا پيامبر،مورد خطاب است؟آيا پيامبر ،نمي دانسته است؟    تدبر و فهم سوره نجم:آیا آیات سوره نجم،به معراج اشاره دارد؟چرا مشركين،فرشتگان را دختر خدا مي ناميدند؟    ترجمه و تفسير آیه ۹۵ سوره انبیا چیست؟حَرَامٌ عَلَى قَرْيَةٍ أَهْلَكْنَاهَا أَنَّهُمْ لَا يَرْجِعُون    فاعل يسمعون، در سوره ی قاف آیه يوم يسمعون الصيحه بالحق ذلك يوم الخروج کیست؟؟       آخرین رویداد تالار: ارايه بشارتهاي عهدين به ظهور پيامبراسلام همزمان با ايام هفته وحدت      

توجه

Icon
Error

admin Offline
#1 ارسال شده : 1396/09/08 02:32:46 ب.ظ
admin

رتبه: Administration

گروه ها: Administrators, Moderator, member
تاریخ عضویت: 1391/10/20
ارسالها: 331

5 تشکر دریافتی در 5 ارسال
قرآن در یک نگاه :اصول مهم و تصوير كلان قرآن چيست؟ نقشه راه قران

کتاب در اصطلاح قرآن، هم کتاب قرآن است هم کتاب آفرینش. پس قرآن تصویرگر جهان هستی است. با قرائت و تدبر در قرآن، هم شناخت قرآن حاصل می شود و هم به تصویر یا تابلویی که قرآن از جهان ترسیم می کند می رسیم: تصویر قرآن و تصویر جهان و تصویر کتاب،‌ همه بر یک معنا دلالت دارند.

قرآن به منزله یک سامانه معرفتی در تحلیل نهایی بر یک سری اصول همچون توحید و قیامت استوار است. این اصول راهنمای تدبر در قرآن اند.

شناخت قرآن در حقیقت به معنای شناخت اصول آن است. آیات مفصل قرآن همه برای کمک به درک و شناخت اصول آنند. ما با اصول قرآن به برجسته ترین خطوط تصویر کلان کتاب دست می یابیم.

قرآن در یک نگاه ، نوشتاری مخنصر و مفید در توصیف تصویر کلان کتاب است. این تصویر کلان، راهنمای ما در تدبر در قرآن است. با کمک آن ، ابتدا برداشت های خود را از آیات قرآن در حول اصول سامان میدهیم و آنگاه بتدریج توجه خود را به بخش های دیگر توسعه می دهیم. در این شیوه همیشه احساس می کنیم مراجعه به قرآن ثمربخش است و روز بروز به برداشت های عمیق تری از کتاب خدا دست می یابیم.

لذا از اینکه در ابتدا احیاناً آیاتی را دشوار یا پر ابهام بیابیم و یا برخی را نفهمیم احساس یأس نخواهیم کرد.

آقاي مهندس مصطفي ملايري نويسنده مقاله "قرآن در يك نگاه،در مقدمه تحقيق خود چنين نگاشته است:

"تصویری که امروز از قرآن عرضه میشود کمتر توانسته جوانان ما را حتی به روخوانی ساده از ترجمه قرآن ترغیب کند.

قرآن برای همه رمزآلود ، دشوار ، عجیب و غریب می آید و تبلیغ میشود که دسترسی به آن همچون اکتشافات باستانی ، به چندین تخصص سنگین و مراجع فنی نیاز دارد.

مدت ها با خود فکر میکردم که آیا راهی هست که این احساس بی تفاوتی و دشواری را از ذهن مردم بزداییم و قرآن را آنچنان که هست در چشم و دل تحصیل کرده های مان کتابی خواندنی ، قابل فهم و کشف کردنی معرفی کنیم تا با اشتیاق اساسی ترین پرسش ها و دغدغه های زندگی خود را با آن در میان بگذارند و براستی از آن بهره مند و سیراب گردند؟

آیا نمیتوانیم مهم ترین اهداف و دغدغه های نزول قرآن را بطور ساده و مختصر در اختیار همگان قرار دهیم
تا آنها خود ، به افکار و باورهاشان شکل دهند و مستقیما با قرآن انس بگیرند؟

آیا همه باید تمام شش هزار و دویست و اندی آیه قرآن را با معانی و تفسیر کامل آموخته باشند تا تصور کنند آنرا شناخته اند؟ آیا اگر در این میان کسی توفیق نیافت به فهم برخی آیات نائل گردد ، شناخت او ناقص است و همه چیز را از دست داده است؟


كلمات كليدي:اصول محكمات قرآن متشابه توحيد
فایلهای الصاق شده :
قرآن در يک نگاه.pdf (322kb) تعداد دانلود 7 بار.

شما نمی توانید ضمائم را ببینید/دریافت کنید. ثبت نام کنید.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest (2)
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2019, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.205 ثانیه ایجاد شد.
logo-samandehi