آپارات اينستاگرام لينكداين
logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:58889)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:47128)    عسل شفا بخش همه مردم-ایه 69سوره نحل (تعداد مشاهده:36597)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:32600)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: مراد از "ما ادريك"هاي قران چيست؟ آيا پيامبر،مورد خطاب است؟آيا پيامبر ،نمي دانسته است؟    تدبر و فهم سوره نجم:آیا آیات سوره نجم،به معراج اشاره دارد؟چرا مشركين،فرشتگان را دختر خدا مي ناميدند؟    ترجمه و تفسير آیه ۹۵ سوره انبیا چیست؟حَرَامٌ عَلَى قَرْيَةٍ أَهْلَكْنَاهَا أَنَّهُمْ لَا يَرْجِعُون    فاعل يسمعون، در سوره ی قاف آیه يوم يسمعون الصيحه بالحق ذلك يوم الخروج کیست؟؟       آخرین رویداد تالار: ارايه بشارتهاي عهدين به ظهور پيامبراسلام همزمان با ايام هفته وحدت      

توجه

Icon
Error

farhang Offline
#1 ارسال شده : 1393/12/01 07:34:29 ب.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 557
Iran (Islamic Republic Of)

29 تشکر دریافتی در 20 ارسال
تفسير قران -تفسير خلاصه سوره صف به فارسي- پيام هاي سوره صف
بنام خدا.

سوره صف از سوره های مدنی است.

پیام اصلی سوره صف چیست؟

آیات 1-7

آیه نخست،یادآوری اقتدار و حکمت خداوند است و اینکه همه موجودات آفرینش،تسبیح او را می گویند.

آیات دو و سه مسلمانان را از عمل نکردن به حرفها و قولهای خود نهی کرده و این کار را موجب خشم خدا معرفی کرده است.

آیه ۴ سوره صف در مقابل آیه ۳که به خشم الهی اشاره کرده بود،به محبوب بودن مجاهدین و نبردکنندگان در راه خدا پرداخته است.

از مقایسه این سه آیه،می توان نتیجه گرفت که مصداق نقض قول مسلمانان در آیه ۲و۳هم به جهاد مربوط بوده،هر چند که زشتی خلف وعده کلی و در همه امور است.

آیه۵به آزار عامدانه حضرت موسی توسط بنی اسراییل و در نهایت انحراف آنها و خارج شدن از شمول هدایت الهی اشاره میکند.

اما این آزار چه بوده است؟با توجه به تاکید آیه بر علم آنها به پبامبر بودن موسی،این اذیت میتواند در دو زمینه باشد:

۱-تکذیب موسی و ساحر خواندن او و ایمان نیاوردن به او(که با توجه به آیات بعدی ۶٫۷،این برداشت ،می تواند صحیح باشد)

۲-عدم تبعیت از موسی توسط همراهانش و کسانی که ایمان آورده بودند(که با توجه به آیات قبلی و همراهی نکردن مسلمانان در جهاد با پبامبر،این برداشت می تواند صحیح باشد و خدا مسلمانان را از دچارشدن به سرنوشتی مشابه بنی اسراییل بر حذر میدارد)

لکن با توجه به پیام اصلی سوره و آیات ۹-۱۳و نیز مثال حواریون در آیه آخر سوره،بعد دوم صحیح تر است.که مسلمانان،شما مانند قوم موسی با نافرمانی و عدم یاوری او،پیامبرتان را آزار ندهید.

آیه شش:ضمن اشاره به رسالت حضرت عیسی و پیام او که تصدیق کننده دین قبلی است و رسولی هم پس از او خواهد آمد،بیان شده که بني اسراييل ،عیسی و معجزاتش را هم ساحر و سحر خواندند.

(برخی مفسرین،فعل جاء و قسمت اخر ايه را به رسول اسلام نسبت داده و برخي هم انرا در ادامه ياداوري از زمان حضرت عيسي و مربوط به ايشان دانسته اند.كه باتوجه به پیام اصلی سوره و آیه ۱۴به نظر اين وجه دوم صحيح تر است .یعنی گروهی از بنی اسراییل عیسی ومعجزاتش را سحر دانستند و تکذیبش کردند و گروهی هم ایمان آوردند.درواقع نتيجه اشاره به موسي و عيسى در اين ايات اين است،كه رسولان الهي همواره مخالفيني افترا زننده و ياوراني سست داشته اند كه بخاطر این كارشان از هدايت الهي خارج شدند.و خداوند مخاطبان قران را از اين دو كار هشدار مي دهد.)

آیه۷:تکذیب کنندگان رسولان الهی و معجزاتشان و ساحر خواندن آنها را بشدت سرزنش کرده و کار آنها را افترا به خدا و ظلم بزرگ دانسته .در حالیکه این رسولان،آنها را به چیزی جز تسلیم در برابر خدا دعوت نمی کردند.

جمع بندي ايات 1-7:
در واقع اين ايات،مقدمه اي براي بيان محور اصلي سوره با صراحت بيشتر است كه در ادامه سوره بيان شده است.هم چنانکه در سوره تغابن و حدید،این پیام در وسط سوره بیان شده بود.

اما تا همین جا ،دو محور اصلی رامشاهده کردیم
۱-ایمان به رسول اله
۲-عمل و تبعیت متناسب با ایمان و اعتقاد.ایمان صرفا با زبان و قلب کافی نیست و عمل هم لازم است.

پیام آیات ۸-۱۴سوره صف چیست؟

آیات ۸و۹: خدا با ارسال پیامبر اسلام و مجهز کردن او به هدایت و دین حق،اسلام را بر همه ادیان غالب خواهد کرد و بدینوسیله نورهدایت الهی علیرغم کراهت کافرین و مشرکین تکمیل خواهد شد

آیات ۱۰-۱۳:در اینجا خدا مسلمانان را دوباره مورد خطاب قرار میدهد که باتوجه به اراده و وعده خدا که اسلام را پیروز می کند،شما هم به یاری پیامبر و جهاد مالی و جانی بپردازید.اما برای این منظور،مشوقهای دنیوی (نصرت وفتح)و اخروی(آمرزش گناهان و ورود به بهشت) را هم لحاظ می کند تا انگیزه کافی برای بذل مال وجان فراهم شود.

در واقع محور وپیام اصلی سوره صف در آیه ۱۰جا گرفته است:
ایمان به خدا و رسولش،تلاش و جهاد در راه خدا با مال وجان


بقیه آیات سوره در واقع توضیح این آیه و بیان منافع و ضرورت این حکم و تبعات و سرزنش های عدم اجرای این حکم می باشد.

آیه۱۴:مسلمانان را تشویق می کند که شما هم مانند حواریون که عیسی و درواقع خدا را یاری کردند،با اطاعت از پیامبرتان و جهاد در کنار او،خدا را یاری کنید و انصار اله باشید.تا خدا هم شما را یاری و بر دشمنانتان پیروز گرداند.

جمع بندی سوره صف:
همانطور که ملاحظه شد آیات ۲٫۳٫۴و۱۰-۱۴بصراحت برای تشویق مسلمانان به بروز ایمان در عمل و تلاش ومجاهده به امر رسول در راه خداست.

آیات۵-۷، هم افرادیکه پیامبران را تکذیب می کنند و ایمان نمی اورند و هم افرادیکه زبانا ایمان آورده اما با نافرمانی از پیامبرشان او را آزار میدهند،خارج از هدایت الهی دانسته و با صفات ظالمین و فاسقین انها را خطاب کرده و مخاطبان قران را از قرارگیری در هر دو گروه هشدار میدهد.

آیات ۸و۹نیز وعده و اراده خدا در غلبه اسلام بر همه ادیان را بیان کرد. تا امیدواری بیشتری در مسلمانان ایجاد کند.

پس پیام سوره صف همانا دعوت به ایمان قبلی و عملی است که در پیروی از رسول اله و از جمله جهاد مالی و جانی جلوه میکند.

اگر خاطرتون باشه،پیام اصلی سوره های تغابن،وحدید هم که در آیات ۷و۸آنها بود همین ایمان به خدا و رسول و اطاعت از رسول بود که در آن دو سوره تاکید بیشتری بر انفاق و بذل مال بود.اما در سوره صف بذل جان نیز مورد تاکید است.


کلمات کلیدی:صف ایمان پیامبر جهاد حواریون اسلام دین

ویرایش بوسیله کاربر 1395/10/28 10:14:47 ق.ظ  | دلیل ویرایش: edit

سیدکاظم فرهنگ
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2019, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.099 ثانیه ایجاد شد.
logo-samandehi