آپارات اينستاگرام لينكداين
logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:58891)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:47128)    عسل شفا بخش همه مردم-ایه 69سوره نحل (تعداد مشاهده:36604)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:32603)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: مراد از "ما ادريك"هاي قران چيست؟ آيا پيامبر،مورد خطاب است؟آيا پيامبر ،نمي دانسته است؟    تدبر و فهم سوره نجم:آیا آیات سوره نجم،به معراج اشاره دارد؟چرا مشركين،فرشتگان را دختر خدا مي ناميدند؟    ترجمه و تفسير آیه ۹۵ سوره انبیا چیست؟حَرَامٌ عَلَى قَرْيَةٍ أَهْلَكْنَاهَا أَنَّهُمْ لَا يَرْجِعُون    فاعل يسمعون، در سوره ی قاف آیه يوم يسمعون الصيحه بالحق ذلك يوم الخروج کیست؟؟       آخرین رویداد تالار: ارايه بشارتهاي عهدين به ظهور پيامبراسلام همزمان با ايام هفته وحدت      

توجه

Icon
Error

farhang Offline
#1 ارسال شده : 1393/12/22 07:17:35 ب.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 557
Iran (Islamic Republic Of)

29 تشکر دریافتی در 20 ارسال
تفسير خلاصه قران- تفسير سوره منافقون - منافق كيسن؟با منافقين چگونه برخورد كنيم؟

بنام خدا

این سوره مدنی را میتوان به دوبخش تقسیم کرد:آیات 1-8 و آیات 9-11

بخش اول آیات 1-8:

آیه1و2:منافقین ،کاذبند . نزد پیامبر به رسالتش شهادت میدهند اما خدا میداند که آنها در باطنشان این شهادت را قبول ندارند.این شهادت و حفظ ظاهروحضور درجمعیت مسلمانان ،بجهت امکان بازداشتن سایر مردم از همراهی رسول و راه خدا ست.

آیه 3:منافقین قادر به فهم حقایق نیستند.زیرا انها ابتدا مسلمان بودند اما بعدا در باطن کافرشدند ولذا دلشان راه به فهم حقیقت نخواهد داشت.

آیه 4:زبان و چهره وجسم انها گیرا و جلب کننده توجه است اما ریشه ای ندارند و از افشا شدن آن در هراسند.لذا هر فریاد و مخالفتی را علیه خود می پندارند.(در واقع مصداق ضرب المثل فارسی چوب را که بلند می کنی ،گربه دزده فرار میکنه هستند)

آیات 5و6:پس از آشکار شدن خطایشان نیز از روی تکبر حاضر به استغفار و جبران آن نیستند.هرچند که بخاطر دلهاشان(آیه 3)قابل هدایت نبوده و در زمره فاسقین و نافرمانان قرار گرفته اند.و حتی اگر پیامبر هم برای انها استغفار کند،سودی برایشان ندارد.

آیات 7و8:آرزوی اینها شکست اسلام و پیامبراست تا خودشان در قدرت و عزت قرار بگیرند.لذا تلاش خود را بکار میگیرند تا منابع مادی پیامبر و یارانش را محدود کرده و از انفاق مردم به مسلمانان جلوگیری میکنند.اما نمیدانند که هم خزاین مادی آسمان و زمین در دست خداست و هم عزت از آن خدا و رسول و مومنین است.
بنابراین با بیان هدف آنها در دو آیه فوق که همانا شکست مسلمانان است ،علت هشدار خدا در آیه 4 که آنها را دشمن مسلمانان خواند و دستور داد از آنها دوری کنید (هم العدو فاحذرهم)مشخص میشود.

جمع بندی آیات 1-8:

توصیف نشانه های منافقین تا مسلمانان با شناسایی آنها ،ضمن آنکه خود را از مبتلا شدن به این نشانه ها مصون میدارند ،خود را از این منافقین جدا کرده و عزت خود را در مسیر ایمان به خدا و رسولش حفظ نمایند.


کلمات کلیدی:منافق کاذب دشمن دورو باطن

ویرایش بوسیله کاربر 1395/09/28 01:50:03 ب.ظ  | دلیل ویرایش: edit

سیدکاظم فرهنگ
farhang Offline
#2 ارسال شده : 1393/12/28 02:13:12 ب.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 557
Iran (Islamic Republic Of)

29 تشکر دریافتی در 20 ارسال
بخش دوم سوره آیات 9-11:

آیه 9 با خطاب قراردادن مسلمانان آغاز میشود و به آنها هشدار میدهد که مبادا سرگرم شدن به اموال و اولاد شما را ازیادخدا غافل کند.

در آیه 11و10بر انجام انفاق در دوران زندگی تاکید کرده که مبادا در لحظه رسیدن مرگ و کوتاه شدن دست از انجام هر کار خیری چون انفاق،پشیمان شوید.چرا که وقتی اجل رسید،به تاخیر نمی افتد.

در واقع ،عدم انفاق که در آیه 10 اشاره شده ،از نتایج دل بستن به مال و اولاد در دنیاست که در آیه 9 به آن اشاره شده بود.

البته کلمه انفاق در قرآن فقط به کمک به نیازمندان منحصر نمی شود.بلکه هرگونه انفاق و گذشت از جان و مال در راه خدا و از جمله جهاد با دشمنان خدا را شامل میشود .در برخی سوره ها از جمله سوره توبه که منافقین بدلیل عدم همراهی پیامبر در جنگ تبوک و عذر تراشی های کاذب (با عبارات مشابهی با سوره منافقون) شدیدا مذمت شده اند انفاق در مفهوم بذل مال وجان در جهاد در راه خدا بکار رفته است.

هم چنین در سوره توبه آیات 75-77 که بیان حال گروه دیگری از منافقان است،بخل در عدم انفاق و پرداخت زکات ،تخلف در وعده با خدا و دروغگویی باعث ریشه دارشدن نفاق در دلهای آنها عنوان شده است.

وَمِنْهُم مَّنْ عَاهَدَ اللّهَ لَئِنْ آتَانَا مِن فَضْلِهِ لَنَصَّدَّقَنَّ وَلَنَكُونَنَّ مِنَ الصَّالِحِينَ ﴿۷۵﴾

فولادوند: و از آنان كسانى‏ اند كه با خدا عهد كرده‏ اند كه اگر از كرم خويش به ما عطا كند قطعا صدقه خواهيم داد و از شايستگان خواهيم شد

فَلَمَّا آتَاهُم مِّن فَضْلِهِ بَخِلُواْ بِهِ وَتَوَلَّواْ وَّهُم مُّعْرِضُونَ ﴿۷۶﴾

فولادوند: پس چون از فضل خويش به آنان بخشيد بدان بخل ورزيدند و به حال اعراض روى برتافتند

فَأَعْقَبَهُمْ نِفَاقًا فِي قُلُوبِهِمْ إِلَى يَوْمِ يَلْقَوْنَهُ بِمَا أَخْلَفُواْ اللّهَ مَا وَعَدُوهُ وَبِمَا كَانُواْ يَكْذِبُونَ ﴿۷۷﴾


مکارم: اين عمل (روح) نفاق را در دلهايشان تا روزي كه خدا را ملاقات كنند بر قرار ساخت، اين بخاطر آن است كه از پيمان الهي تخلف جستند و دروغ گفتند.


با این توضیحات ،ارتباط بخش اول سوره(آیات 1-8) که به توصیف نشانه های منافقان پرداخت با بخش دوم سوره که توصیه به انفاق بود،روشن میشود:

دل بستگی به دنیا (ریاست، مال و اولاد )مانع اطاعت عملی از فرامین خدا ورسول میشود.اما از آنجا که فرد مایل به حفظ وجهه مذهبی خود در میان مسلمانان است،ناگزیر از عذر تراشی،تظاهر،دروغ گفتن،مسخره کردن مسلمانان عامل ،تملق و ... میشود که بتدریج نفاق را در قبل و روح فرد گسترش داده و میتواند جزو منافقینی که سرانجامشان جهنم است،قراربگیرد.

در خصوص عذر تراشی دروغین منافقین نیز در آیه 94 سوره توبه این گونه آمده است:

يَعْتَذِرُونَ إِلَيْكُمْ إِذَا رَجَعْتُمْ إِلَيْهِمْ قُل لاَّ تَعْتَذِرُواْ لَن نُّؤْمِنَ لَكُمْ قَدْ نَبَّأَنَا اللّهُ مِنْ أَخْبَارِكُمْ وَسَيَرَى اللّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ ﴿۹۴﴾

فولادوند: هنگامى كه به سوى آنان بازگرديد براى شما عذر مى‏ آورند(به دروغ) بگو عذر نياوريد هرگز شما را باور نخواهيم داشت‏ خدا ما را از خبرهاى شما آگاه گردانيده و به زودى خدا و رسولش عمل شما را خواهند ديد آنگاه به سوى داناى نهان و آشكار بازگردانيده مى‏ شويد و از آنچه انجام مى ‏داديد به شما خبر مى‏ دهد

بنابراین نفاق و منافق پدیده سخت و پیچیده ای نیست و لزوما خود را درمبارزه سیاسی با حکومت اسلامی نشان نمی دهد بلکه براحتی در سطوح کوچک رفتارهای فردی ما امکان بروز دارد.مذموم دانستن دروغ ،تملق و ظاهرسازی بطور جدی در میان رهبران و مدیران و افراد جامعه ،راه را بر گسترش نفاق و دورویی محدود خواهد کرد.


درس سوره منافقون:

با توجه به مفهوم ونکات آیات واقع در هر دوبخش سوره،درس سوره را میتوان اینگونه بیان نمود:

1-حفظ ایمان به خدا ورسول وبرحذر داشتن مسلمانان از نفاق و دورویی در سایه اعتقاد به اینکه خزاین آسمان وزمین و همه عزتها در نزد خداست.

2-شناسایی منافقین از روی رفتار شان و دشمن شمردن آنها و اجتناب ار آنها

3-توصیه به انفاق (مال وجان)در راه خدا

ویرایش بوسیله کاربر 1393/12/28 04:39:18 ب.ظ  | دلیل ویرایش: key words

سیدکاظم فرهنگ
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest (4)
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2019, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.098 ثانیه ایجاد شد.
logo-samandehi