آپارات اينستاگرام لينكداين
logo
پر بازدید ترین عناوین تالار از ابتدا: ایه 59 سوره احزاب(حجاب):زنان مسلمان،جلباب(روپوش) رابه بدن خود نزدیک کنند تا مورد اذیت قرار نگیرند (تعداد مشاهده:59048)    اوقات نماز های یومیه در قران (تعداد مشاهده:47229)    عسل شفا بخش همه مردم-ایه 69سوره نحل (تعداد مشاهده:36645)    آیا زنان کفار که به اسارت مسلمانان در می آیند بر مسلمانان حلال میشوند و زناشویی با آنها اشکال ندارد (تعداد مشاهده:32814)      پر بازدید ترین عناوین سه ماه گذشته: مراد از "ما ادريك"هاي قران چيست؟ آيا پيامبر،مورد خطاب است؟آيا پيامبر ،نمي دانسته است؟    تدبر و فهم سوره نجم:آیا آیات سوره نجم،به معراج اشاره دارد؟چرا مشركين،فرشتگان را دختر خدا مي ناميدند؟    ترجمه و تفسير آیه ۹۵ سوره انبیا چیست؟حَرَامٌ عَلَى قَرْيَةٍ أَهْلَكْنَاهَا أَنَّهُمْ لَا يَرْجِعُون    فاعل يسمعون، در سوره ی قاف آیه يوم يسمعون الصيحه بالحق ذلك يوم الخروج کیست؟؟       آخرین رویداد تالار: ارايه بشارتهاي عهدين به ظهور پيامبراسلام همزمان با ايام هفته وحدت      

توجه

Icon
Error

farhang Offline
#1 ارسال شده : 1394/06/13 12:16:33 ق.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 557
Iran (Islamic Republic Of)

29 تشکر دریافتی در 20 ارسال
تفسير قرآن،تفسير ساده وخلاصه سوره مجادله،پيام ايه هاي سوره مجادله

بنام خدا

سوره مجادله
فراز اول آیات 1-6:

آیه 1 به شکایت زنی از شوهرش در نزد پیامبر اشاره میکند.

آیه 2 خداوند ظهار کردن همسران را حرفی زشت و غیر واقع میداند(ظهار عبارت بود از اینکه مرد به همسرش بگوید تو همانند مادرم هستی و دیگر رابطه زناشویی با او نداشته باشد.در واقع این زن نه طلاق داده میشد که بتواند زندگی مطلوب خود با مرد دیگری را ادامه دهد و نه امکان ارضای نیازهایش در این زندگی فراهم بود.)خدا میفرماید با گفتن این جمله توسط مردان،زن حکم مادر را پیدا نمی کند.

نفی عمل ظهار درآیه 4 سوره احزاب که قبل از مجادله نازل شده هم بصورت خلاصه بیان شده(ما جعل ازواجکم الائی تظاهرون منهن امهاتکم) اما در این سوره حدود 6 آیه را به خود اختصاص داده و با جزییات و تاکید بیشتر همراه بوده است .و البته این رویه متعارف قرآن است که ابتدا مجمل و سپس مفصل بیان میکند.

آیه 3و4:حکم رجوع مجدد مرد پس از ظهار را بیان میکند.مردانی که همسرانشان را ظهار کردند سپس برمی گردند،قبل از آمیزش باید برده ای را آزاد کنند.اگر برده ای نیافتند دو ماه روزه متوالی بگیرند و اگر نمی توانند 60مسکین را اطعام کنند. این از حدود تشریعی خداوند است و هر کس آنرا انکار کند یا زیر پا گذارد عذابی دردناک دارد.

در واقع خداوند اولا برای اینکه ترک ظهار ضمانت اجرایی داشته باشد جریمه ای قرار داده تا گفتن آن برای مردان مسلمان و معتقد سخت شود ثانیا بخاطر از هم نپاشیدن خانواده و امکان ادامه زندگی مطلوب زن وشوهر،جریمه ای باشد که امکان ادای آن توسط مرد وجود داشته باشد و بتواند در صورت تمایل به برقراری رابطه با زنش،با پرداخت این کفاره به زندگی سابق خود ادامه دهد.

آیه 5و6:تذکر و توجه میدهد که مخالفت با این حدود درواقع مخالفت با خدا ورسولش است که اقوام گذشته هم به ان دچار شدند و خدا در قیامت که همه را محشور میکند به تک تک اعمالتان خبر می دهد و عذاب میکند.

پیام آیات 1-6:نفی یکی از سنتهای غلط(ظهار) و تشریع حدود به جهت احیای حقوق زنان و حفظ خانواده


کلمات کلیدی:مجادله ظهار نجوی زنان نجوا ناراحت نفاق دورو

ویرایش بوسیله کاربر 1395/10/01 02:55:19 ب.ظ  | دلیل ویرایش: key words

سیدکاظم فرهنگ
farhang Offline
#2 ارسال شده : 1394/06/20 11:34:20 ق.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 557
Iran (Islamic Republic Of)

29 تشکر دریافتی در 20 ارسال

فراز دوم سوره آیات 7-13:

آیه 7:تاکید بر اینکه خداوند بر همه چیز در آسمانها و زمین از جمله نجوا وحرف در گوشی دو نفر علم دارد.

آیه 8:خبر میدهد از افرادی که علیرغم نهی قبلی هم چنان در زمینه گناه (تجاوز از حدود خدا)،عدوان(تجاوز به حقوق دیگران)و نافرمانی از فرمان رسول(حقوق حکومت)با هم نجوا وتوطئه میکنند.
با توجه به اینکه سوره مجادله پس از سوره نساء نازل شده ،به نظر میرسد منظور آیه از نهی قبلی،آیه 114 سوره نساء باشد که نجوی را فقط در امر به صدقه،معروف یا اصلاح بین مردم کاری مثبت دانسته است.

آیه 9:به مسلمانان امر میکند که اگر نجوی میکنید در خصوص گناه و تجاوز و نافرمانی رسول نباشد بلکه در زمینه بر (نیکی به دیگران)و تقوی(رعایت حدود الهی)باشد.به اعتقاد المیزان و برخی تفاسیر،بر در مقابل عدوان و اثم در مقابل تقوی امده است.
تفسیر احسن الحدیث از این آیه نتیجه گرفته که" صرف نجوا حکم خاصی ندارد اگر توام با معصیت شد غیر شرعی و اگر توام با تقوی بود شرعی است."

در واقع نجوی را هم میتوان یکی از مصادیق همکاری و مشارکت برشمرد که در سوره مائده حکم کلی آن بیان شده است:تعاونوا علی البر و التقوی و لا تعاونوا علی الاثم والعدوان
البته نجوا یک استثنا دارد که در آیه 10 بیان شده و ان ناراحت کردن دیگران است(حتی اگر نجوای بر خیر باشد)


آیه10:نجوایی که سایر مسلمانان را ناراحت کند عملی شیطانی است و حال آنکه هیچ جیز به شما ضرری نمی رساند مگر باذن خدا.

آیه 11به آداب مجالس و محافل اشاره میکند و میفرماید

اگر در مجالس نیاز است که برای دیگران جا باز کنید تا آنها هم جایی داشته باشند ،این کار راکنید(تا آنها مایوس و سرافکنده یا خسته نشوند).در پاداش این کار خداوند هم یرای شما گشایش و وسعت(در دنیا و آخرت) ایجاد میکند.

اگر هم به شما گفته شد که بر خیزید(تا فرد دیگری که جا ندارد بنشیند)،برخیزید(و ناراحت نشوید)در پاداش این کار خداوند به مسلمانان صاحب علم و آگاهی ترفیع درجه میدهد. در جمله اخیر بر خلاف جمله اول که پاداش را هم با ضمیر لکم آورد،اینجا پاداش را به اهل ایمان و علم منحصر کرده و دلیل آن میتواند این باشد که افرادی که این توصیه ها را اجرا کنند دارای ایمان و آگاهی هستند.

برخی تفاسیر همچون المیزان ،جمله یرفع الله الذین امنوا منکم و الذین اوتوالعلم درجات را جمله مستقلی از جملات قبلی گرفته و طور دیگری تفسیر کرده اند.اما هم چنانکه در تفسیر نمونه آمده ،با توجه به مکسور بودن ع در یرفع ،این جمله جواب شرط فانشزوا است مانند عبارت اول آیه که تفسیر مناسب تری است.

تفسحوا فافسحوا بفسح الله ،انشزوا فانشزوا یرفع الله

آیه 12و13:به موضوع نجوی با پیامبر پرداخته است.آن چنانکه در نقلها آمده نجوا با پیامبر امتیازی محسوب میشده و عده خاصی سعی در تکرار این کارداشته و سایرین که عموما فقرا بودند از نجوای مستمر این افراد با پیامبر ناراحت بودند.لذا خداوند حکمی صادر میکند که کسانی که تمکن دارند قبل از نجوا با پیامبر صدقه دهند.اما پس از مدتی که این افراد بخاطر ترس از صدقه دادن متوالی پیش از هر نجوا بارسول، نجوا را ترک کردند.خدا این دستور را نسخ کرد و آنها را به اطاعت خدا و رسول امر کرد.

شاید این دستور و سپس نسخ آن نوعی آزمایش صداقت افرادی بود که قبلا با نجوای زیاد با پیامبر ،خود را نزدیک و دوستدار پیامبر نشان میدادند اما پس از لغو نجوای مجانی،ترجیح دادند دست از این کار بردارند و
مشخص شد نجواهای قبلی هم برای کارهای خیر و مهم نبوده است.

پیام آیات 7-13:در این آیات حکم نجوی با یکدیگر،نجوا با پیامبر و نیز جا بازکردن در مجالس بیان شد.
در واقع هر سه دستور بجهت جلوگیری از ناراحت شدن عده ای از مسلمانان،وضع شده که اهمیت اسلام به رعایت حقوق و نیازردن سایرمسلمانان را نشان میدهد
.

سیدکاظم فرهنگ
farhang Offline
#3 ارسال شده : 1394/06/27 01:58:56 ب.ظ
سید کاظم فرهنگ

رتبه: Advanced Member

گروه ها: member, Administrators
تاریخ عضویت: 1390/02/31
ارسالها: 557
Iran (Islamic Republic Of)

29 تشکر دریافتی در 20 ارسال
فراز سوم سوره آیات14-22:

در این فراز خداوند از منافقینی نکوهش میکند که با مغضوبین خدا و دشمنان خدا وپیامبر دوستی می کنند و ویژگیهای زیر را برای این افراد بر شمرده است:

1-به لحاظ عقیدتی مرددند.نه از دشمنان محسوب میشوند نه از مسلمانان

2-سوگند دروغ میخورند که از شمایند(خودشان هم میدانند که اینگونه نیست)و با این تظاهر و قرارگرفتن در صفوف شما ،در باطن از پیشروی دین خدا جلوگیری میکنند.

3-این سوگندها را سپر حفظ جان و مال و فرزندان خود قرار دادند تا ازجانب مسلمانان در امان باشند و حال آنکه این ها در برابر خدا آنها را محافظت نمیکند.

4-اینها در روز قیامت ،برای خدا هم سوگند میخورند که مسلمانند و میپندارند که تکیه گاه و مفری دارند

5-اینها بخاطر آن است که شیطان بر انها مسلط شده و خدا را از یادشان برده است.که براستی دوستان و حزب شیطان ،در اصل و سود سرمایه وجودی زیان می کنند.

6-اینها عذاب شدیدی در اخرت دارند و در جهنم جاودانه اند.و این عذاب مختص به اینها نیست بلکه تمام مخالفت کنندگان و منع کنندگان حکم خدا ورسول،در خواری خواهند بود.

همانطور که ملاحظه میشود تمامی توصیفات فوق،از محدوده دید و علم ما خارج بوده و در نیات و درون شخص منافق قرار دارد بجز تنها نشانه ظاهری آن که تولی و اعتماد به دشمنان خدا ورسول است.

نکته قابل ذکر آنکه،دوستی نکوهش شده در این سوره وسایر سوره ها، دوستی و رابطه ظاهری و در حد سلام وعلیک نیست.بلکه دوستی در حد اعتماد و سرسپردگی است.(تفسیر المیزان،سوره مائده) آن نوع دوستی مورد مذمت است که بخاطر تردید در عقیده حق یا دفاع از منافع مادی باشد.( اینکه اگر مسلمانها شکست خوردند،ما نجات پیدا کنیم و آنها ما را در میان خود بپذیرند.)همچنین آنگونه که در سوره ممتحنه ذکر شده و دراینجا هم باعبارت یحادون الله تایید شده، این منع رابطه فقط وقتی است که آنها اعلام دشمنی و تقابل باخدا ورسول کرده باشند و گرنه به صرف عقیده غیر اسلام داشتن،مشمول این منع نیستند.

جهت مطالعه ساير ايات تولي و تبري در قران،كليك كنيد


در آیه آخر سوره نیز خداوند یک حکم کلی را بیان میکند که ایمان آورندگان واقعی به خدا وقیامت، دشمنان خدا ورسولش را به دوستی و ولایت نمیگیرند.هر چند از خویشان و نزدیکان و رابطان تجاری آنها باشند.این مومنان جزو حزب الله هستند و.خدا از آنها راضی است و در بهشت جاودانه و رستگارند(برخلاف حزب شیطان که زیان دیده و درجهنم هستند.)

نکته قابل توجه در این آیه( که در تفاسیری که من به آنها رجوع کردم ،به آن نپرداخته اند)شرط ابتدای آیه است.ایمان به خدا و قیامت. وهیچ صحبتی از ایمان به پیامبر اسلام وقرآن نیست.که از این امر دو نکته قابل استفاده است:

الف-همه معتقدین به ادیان الهی که خدا وقیامت را باور دارند،شامل این حکم هستند.یعنی نه مسلمان واقعی با دشمنان خدا ورسولش دوستی میکند و نه یک موحد و اهل کتاب واقعی.همانطور که مسلمانان نباید بخاطر نفاق و فرصت طلبی مادی با دشمنان خدا دوستی کنند،در سایر ادیان هم نباید بخاطر انگیزه های مادی و قومی و حسد ،با پیامبر ان خدا مخالفت و با دشمنان او، دوستی کنند.

ب- مومنان واقعی به خدا و قیامت که ایمانشان آنها را از مخالفت با خدا ورسولش و نیز دوستی با دشمنان خدا ورسولش برحذر داشته،جزو حزب اله و رستگاران هستند.

پیام آیات 14-22:پرهیز از نفاق و دورویی و دوستی منفعت طلبانه با دشمنان خدا ورسول

درس سوره مجادله:

نگاهی به پیام فرازهای مختلف سوره میاندازیم:
پیام آیات 1-6:نفی یک سنت غلط(ظهار) و تشریع حکم الهی جهت رفع ناراحتی وبلاتکلیفی زنان وحفظ خانواده
پیام آیات 7-13:در این آیات حکم نجوی با یکدیگر،نجوا با پیامبر و نیز جا بازکردن در مجالس بیان شد.
در واقع هر سه دستور بجهت جلوگیری از ناراحت شدن عده ای از مسلمانان،وضع شده که اهمیت اسلام به رعایت حقوق و نیازردن سایرمسلمانان را نشان میدهد.
پیام آیات 14-22:پرهیز از نفاق و دورویی و دوستی منفعت طلبانه با دشمنان خدا ورسول

در واقع همه احکام این سوره به منظور ایجاد یک جامعه مطلوب بر مبنای حفظ حقوق یکدیگر و پرهیز از آزردن افراد (چه در خانواده و چه در جامعه)و روابط صادقانه افراد به دور از نفاق میباشد.

به نظر میرسدخداوند به منظور نفی سنت غلط و خرافه ای که زنان را از حقوق خود محروم میکرد و موجب شکایت انها به رسول اله شده بود،برای جلوگیری از نجواهای آزار دهنده و نجواهای بامحتوای گناه وتجاوز به حقوق دیگران و مخالفت با پیامبر که نتیجه آنها تبعات اجتماعی دارد،برای افزایش نوع دوستی و احترام در میان مسلمانان که در مجالس برای هم جا باز کنید،و نهایتا برای لغو روابط ریاکارانه ومنافقانه در جامعه که بمنظور منافع مادی تظاهر میکنند و صداقت و امنیت در جامعه را به خطر میاندازند، احکام وحدود و دستوراتی را در این سوره تشریع کرده است. تامسلمانان باین هدف دست پیداکنند:

ایجاد خانواده و جامعه ای مبتنی بر احترام،نیازردن دیگران و روابط صادقانه

ویرایش بوسیله کاربر 1395/10/01 02:57:34 ب.ظ  | دلیل ویرایش: edit

سیدکاظم فرهنگ
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF 1.9.6.1 | YAF © 2003-2019, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.154 ثانیه ایجاد شد.
logo-samandehi